Claudia Nastacă - organizator de cursuri din Timisoara pentru copii, ateliere pentru copii

ACS Poli, pe val! Victorie cu Viitorul

Directorul sportiv Rosenblum nu-l ajuta pe managerul sportiv Rosenblum

acum 8 ani si 6 luni
802

Bănățenii au învins Viitorul, pe teren propriu, cu 1-0, in etapa a 12-a din Liga 1, dupa un meci de uzura. Oaspeţii au fost mai periculoşi în prima repriză. Straton s-a opus mai întâi la şutul lui Nimely, apoi a reţinut în doi timpi reluarea lui Alexandru Stoica.
Răzvan Marin l-a pus şi el la încercare pe portarul bănăţenilor. Gazdele puteau intra în avantaj la pauză, dar lovitura de cap a lui Cânu a fost respinsă de Rîmniceanu. În actul secund, Drăghici a scăpat singur spre poarta Viitorului, dar Rîmniceanu a salvat din nou. Şi Straton s-a remarcat, cu două intervenţii în mai puţin de un minut în faţa lui Stoica. Cu nouă minute rămase, Străuţ a căzut în careu în duel cu Carp, iar penalty-ul a fost transformat de Cârstocea.
Mijlocaşul bănăţenilor putea înscrie a doua oară în poarta fostei sale echipe, după incursiunea lui Bărbuţ, dar Răzvan Marin a respins de pe linia porţii. Scor final 1 la 0 pentru ACS Poli Timişoara, care a ajuns la minus trei în clasament. Pentru Viitorul a fost al patrulea eşec din acest sezon.
ACS Poli: Straton – Străuţ, Cânu, Bocşan, Novak, Artean, Llorente, Bărbuţ, Croitoru, Doman, Drăghici. Au mai jucat: Cârstocea, Mailat, Şeroni. Antrenor: Ionuţ Popa
Viitorul: Râmniceanu – Benzar, Ţîru, Brandan, Boli, R. Marin, Carp, Dani Lopez – Chiţu, Nimely, Al. Stoica. Au mai jucat: A. Stoica, Hodorogea, Casap. Antrenor: Gheorghe Hagi.