Vizualizari
486

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Rugby Club Municipal Timisoara a obtinut o calificare extrem de facila in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a invins cu 95-5 pe divizionara secunda Sportul Studentesc, partida disputata chiar in Bucuresti. Pentru a accede in semifinale, banatenii trebuie sa treaca acum de rivalii de la U Cluj.
Clasati pe locul 6 in editia de campionat recent incheiata, baietii lui Cosmin Cioriciu si-au facut de cap cu adversarii din runda inaugurala a competitiei, punctand eseu dupa eseu, ceea ce avea sa le aduca la final cea mai categorica victorie din ultimii ani intr-un meci oficial.
Diferenta de valoare dintre cele doua loturi a fost evidenta inca din prima repriza, incheiata cu scorul de 34-6 in favoarea banatenilor. Dupa pauza, insa, rezervele au jucat chiar mai bine decat titularii, si scorul a luat proportii.
Pentru RCM urmeaza acum confruntarea cu Universitatea Cluj, cu care se va bate pentru un loc in semifinale. Ardelenii au trecut in oprimile Cupei de CS Arsenal Targoviste (58-12). Meciul se va disputa sambata, la Oradea.