Timisoara

Atletismul da si in acest an sportivul anului: Ioana Gheorghe

Detalii

Categorie
Stiri Sport
Modificat
acum 3 ani si 11 luni
Apartine de
Directia Judeteana pentru Sport si Tineret TIMIS (D.J.S.T.)
Vizualizari
694

Voteaza & Distribuie

Descriere

Dacă anul trecut, Adelina Pastor câștiga titlul de sportiva județului, în acest an tot o atletă se impune în acest top. Este vorba despre sprintera Ioana Gheorghe, medaliată cu aur la Jocurile Olimpice ale Tineretului și multiplă medaliată la campionatele naționale. RCM Timișoara își păstrează titlul de echipa anului, după ce a câștigat Cupa României la rugby și bronzul național. Mai jos, toți performerii județului Timiș în 2014.
Premierea va avea loc vineri, 12 decembrie, la Consiliul Judetean Timis.
TOP OLIMPIC 2014
10. OLARIU ANDRA – BADMINTON - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Dan Corina
Rezultate :
Campionatul National Seniori - 1 loc I;
Campionatul National Tineret – 1 Loc I;
Campionatul National U17 – 2Loc I;
Campionatul Balcanic U17 – 1Loc I;
Campionatul Balcanic U17 – 1Loc II;
10 . PASTOR ADELINA – ATLETISM - C.S.M. Timisoara;
Antrenor emerit : DAMASCHIN IOAN
Rezultate :
Campionan European Seniori – 1 Loc IV;
Campionatul National de Seniori – 1 Loc I;
Campionatul Balcanic Seniori – 1Loc I;
Campionatul Balcanic Seniori – 1Loc II;
Campionatul National de Seniori – 1 Loc I.
9 . MAZILU ALEXANDRA – JUDO - C.S.S. Lugoj
Antrenor : Olteanu Andreea
Rezultate :
Cupa Europei – 1Loc III;
Campionat Balcanic U18– 1 Loc I;
Campionatul National Seniori – 1 Loc II ;
Campionatul National U18 – 1 Loc II ;
Campionatul National U21 – 1 Loc III .
8 . COTUNA VLAD – GIMNASTICA - C.S.M. Lugoj
Antrenor : LOT NATIONAL
Rezultate :
Campionatul National Seniori – 2 Loc I ;
Campionatul National Seniori – 2 Loc III ;
Component Lot Olimpic Seniori ;
Participant la Campionatele Mondiale finala .
7 . MUNTEAN RALUCA – CANOTAJ - C.S. S. BEGA Timisoara;
Antrenor : Vasut Elvira
Rezultate :
Campionatul Mondial Juniori – 1 Loc III ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc I .
6 . MARTICONI PATRICEA – BOX - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Ispas Nicolae
Rezultate :
Campionatul European Juniori – 1 Loc III ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc I .
5. CIOANCA ADRIAN – CANOTAJ - C.S.U. Timisoara
Antrenor : Calapis Ecaterina
Rezultate :
Campionatul Mondial Tineret – 1 Loc V ;
Campionatul National Seniori – 2 Loc II ;
Campionatul National Tineret – 2 Loc II .
4 . PRICOB SIMONA – LUPTE LIBERE - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Brandusan Petru
Rezultate :
Campionatul European Juniori – 1 Loc II;
Campionatul National Juniori – 1 Loc I ;
Campionatul National Seniori – 2 Loc I ;
Campionatul National Seniori – 1 Loc II ;
Campionatul Mondial Universitar Seniori – 1 Loc I .
3 . GROSAN ROBERT- CANOTAJ – C. S. Bega Timiosara
Antrenor: Vasut Elvira
Rezultate:
Campionatul European Juniori – 1 Loc III ;
Campionatul Mondial Juniori – 1 Loc II ;
Campionatul Balcanic Juniori – 1 Loc I .
2 . PETREANU IONELA- CANOTAJ – C. S.M. Timiosara
Antrenor: Balojin Zlatomir
Rezultate:
Campionatul European Juniori – 1 Loc I ;
Campionatul Mondial Juniori – 1 Loc II ;
Campionatul Balcanic Juniori – 2 Loc I ;
Campionatul National Juniori – 1 Loc III ;
SPORTIVUL ANULUI 2014
1 . GHEORGHE IOANA – ATLETISM - C.S.M. Timisoara
Antrenor emerit : Damaschin Ioan
Rezultate :
Jocurile Olimpice ale Tineretului – 1Loc I;
Campionatul European Seniori – 1 Loc V;
Campionatul National Juniori – 3 Loc I ;
Campionatul National Seniori – 1 Loc I ;
Campionatul National Seniori – 1 Loc II ;
Campionatul National Seniori – 2 Loc III .
La aceste performante sportive au contribuit urmatorii antrenori :
DAMASCHIN IOAN - L.P.S / C.S.M.
BALOJIN ZLATOMIR - C.S.M. TIMISOARA
VASUT ELVIRA - C.S.S. BEGA
BRANDUSAN PETRU - C.S.M. TIMISOARA
CALAPIS ECATERINA - C.S.U. TIMISOARA
ISPAS NICOLAIE - C.S.M. TIMISOARA
OLTEANU ANDREEA - C.S.S. LUGOJ
DAN CORINA - C.S.M. TIMISOARA
MARASESCU IOAN - C.S. MEDICINA
NOMINALIZARI RAMURI SPORTIVE NEOLIMPICE 2014
NAVOMODELISM
DAN EMILIAN- Navomodelism - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul Mondial Seniori - 1 Loc I;
Campionatul Mondial Seniori - 3 Loc II;
Campionatul Mondial Seniori - 1 Loc III;
Campionatul National Seniori - 6 Loc I ;
Campionatul National Seniori - 5 Loc II ;
Campionatul National Seniori - 1 Loc III .
DAN LUCIAN - Navomodelism - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul Mondial Seniori - 2 Loc II ;
Campionatul Mondial Seniori - 2 Loc III;
Campionatul National Seniori - 20 loc I ;
Campionatul National Seniori - 2 loc II ;
Campionatul National Seniori - 1 loc III .
DAN CRISTINA - Navomodelism - C.S.M. Timisoara
Antrenor : Niculina Dan
Rezultate :
Campionatul Mondial Seniori - 1 Loc II ;
Campionatul Mondial Seniori - 1 Loc III ;
Campionatul National Seniori – 5 Loc I ;
Campionatul National Seniori – 1 Loc II ;
Campionatul National Seniori – 1 Loc III .
SAH
CRISTINA FOISOR- Sah - A.E.M. LUXTEN Timisoara
Antrenor emerit : Grumberg Sergiu
Rezultate :
Campionat European Seniori - 1 Loc X – Calificata la Campionat Mondial;
Campionatul National Seniori –1 Loc IV ;
Participanta la Olimpiada de Sah - Norvegia .
LUPULESCU CONSTANTIN - Sah - A.E.M. LUXTEN Timisoara
Antrenor emerit : Grumberg Sergiu
Rezultate :
Campionat European Seniori - 1 Loc VI – Calificata la Campionat Mondial ;
Campionatul National Seniori –1 Loc IV ;
Participant la Olimpiada de Sah - Norvegia .
COSMAN ANDREEA - Sah - C.S.S. - A.E.M. LUXTEN Timisoara
Antrenor emerit : Pascalau Cornel
Rezultate :
Campionat European Echipe - 1 Loc II ;
Campionat Mondial - 1 Loc XV ;
Campionatul National –6 Loc I .
ARTE MARTIALE
BUICULESCU CATALIN -Karate- C.S.U. Timisoara
Antrenor: Costinas Catalin
Rezultate:
Campionatul Mondial Juniori -2 loc I ;
Campionatul Mondial Juniori -1 loc II .
DEAC MELINDA -Karate- C.S.U. Timisoara
Antrenor: Costinas Catalin
Rezultate:
Campionatul Mondial Juniori -1 loc II ;
Campionatul Mondial Cadeti -1 loc I ;
Campionatul European Cadeti -1 loc I .
DANS SPORTIV
ANDRA PACURAR -Dans Sportiv- Dance Spirit Timisoara
Antrenor: Horea Preda
Rezultate:
Campionatul National Tineret -1 loc II ;
Campionatul Mondial Tineret -1 loc III .
ALEX MICULESCU -Dans Sportiv- Dance Spirit Timisoara
Antrenor: Horea Preda
Rezultate:
Campionatul National Tineret -1 loc II ;
Campionatul Mondial Tineret -1 loc III .
ZICOANE SEBASTIAN -Dans Sportiv- Sportim Dance Timisoara
Antrenor: Jebeleanu Emanuel
Rezultate:
Campionatul National Juniori -2 loc I ;
Campionatul National Juniori -1 loc III ;
Participant la Campionatul Mondial.
COPOS ANCA -Dans Sportiv- Sportim Dance Timisoara
Antrenor: Jebeleanu Emanuel
Rezultate:
Campionatul National Juniori -2 loc I ;
Campionatul National Juniori -1 loc III ;
Participant la Campionatul Mondial.
POWERLIFTING
CAZACU ALEXANDRU - POWERLIFTING - C.S. Caza Powerlifting Timisoara
Antrenor : Cazacu Sorin
Rezultate :
Campionatul National Cadeti - 4 Loc I ;
Campionatul National Juniori –4 Loc I;
Campionatul National Tineret –4 Loc I;
Campionatul National Seniori – 2 Loc II ;
Campionatul National Seniori – 1 Loc III ;
Campionatul Mondial Juniori –1 Loc VI .
NOMINALIZARI ECHIE INDIVIDUALE 2014
C.S. DUMBRAVITA – TENIS DE MASA – Campioana Nationala pe echipe;
C.S.M. LUGOJ – LUPTE LIBERE – Campioana Nationala pe echipe;
C.S.M. TIMISOARA – LUPTE LIBERE – Campioana Nationala pe echipe;
C.S.U. TIMISOARA – SCRIMA – – Campioana Nationala pe echipe.
ECHIPA ANULUI JOCURI SPORTIVE
R.C.M.-U.V.T. TIMISOARA – RUGBY -
LOCUL - III Campioanatul National ;
LOCUL I – CUPA ROMANIEI
NOMINALIZARI SPORTURI TEHNICE
1. PASCOTA IONEL – MOTOCICLISM - C.S. PASCOTA TIMIOSARA
Rezultate :
Campion est European – Viteza;
Campion National – Viteza.
2. NEAGA VLAD – MOTOCICLISM - C.S. DUMBRAVITA
Rezultate :
Vicecampion European – Supermoto, clasa 250;
Vicecampion Balcanic – Supermoto, clasa 250;
Vicecampion National – Supermoto, clasa 250.
3. STOICHESCU MIHAI – MOTOCROS - C.S. MOTO EXTREM
Rezultate :
Campion National – Motocros , clasa MX1.
3.RAZVAN IRIMESCU – MOTOCROS - C.S. SPEED RACING
Rezultate :
Campion National – Motocros , clasa Quad .
4.BODEA SEBASTIAN-Motocros,CS Quad Timisoara
Rezultate:vicecampion national clasa Quad
MENTIUNE
PASCOTA PATRICK - MOTOCICLISM – CEL MAI TANAR MEDALIAT LA Campionatele Nationale ale romaniei.
MENTIUNI SPORTURI OLIMPICE SI NEOLIMPICE
Sportivi care au obtinut rezultate meritorii , medaliati la campionatele nationale si internationale .
- DUMITRACHE COSMIN - ATLETISM – C.S.M. TIMISOARA
- DUMITRESCU CARMEN – PENTATLON MODERN - L.P.S. TIMISOARA
- BALANESCU CIPRIAN – TRIATLON - C.S. Ride Competition
- GIURCĂ LUCIA – NATATIE – C.S.M. TIMISOARA
- VAIPAN RADU– NATATIE – C.S.S. TIMISOARA
- SZABO RAFAEL - GIMNASTICA ARTISTICA – C.S.S. LUGOJ
- NINI DICA- TENIS – SPORT4FUN TIMISOARA
- LECA MARIA– KAIAC- CANOE – C.S.S. TIMISOARA
- CORCIUC MARIUS – BADMINTON – C.S.M. TIMISOARA
- BALOGH REKA – SCRIMA – C.S.U. TIMISOARA
- STAN ELENA – SCRIMA – C.S.U. TIMISOARA
- SUIGAN DARIUS – HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA
- MARANU MIHAI LUCIAN – HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA
- MARANU ION ALIN– HALTERE – C.S. HALTERE TIMISOARA
- REVESZ LEVENTE – NATATIE – C.S.M. TIMISOARA
- DEZNAN SERGIU DENIS – NATATIE – C.S.M. TIMISOARA
- VIERU COSMIN – KAIAC- CANOE – C.S.S. TIMISOARA
- POVALNICEANU IOAN – KAIAC- CANOE – C.S.S. TIMISOARA
- RASINAR ADRIAN - TIR – C.S.M. TIMISOARA
- VELCEA ANDREEA – TENIS – SPORT4FUN TIMISOARA
- OLARIU SONIA – BADMINTON – C.S.M. TIMISOARA
- NEGRARU COSMIN – BOX - C.S.BANATUL TIMISOARA
- HODOROGEA COSTEL - CANOTAJ - C.S.M. TIMISOARA
- BIRDAN DAN - CANOTAJ - C.S.M. TIMISOARA
- IRIMIA MARIA - ATLETISM - C.S.M. TIMISOARA
- LAZAR MIHAI – BOX – C.S.M. TIMISOARA
- TEKIN ALIN - BOX - C.S.M. TIMISOARA
- FILIP MARIN – LUPTE LIBERE - C.S.M. TIMISOARA
- ONECI CODRIN – NAVOMODELISM - C.S.M. TIMISOARA
- POPOV SNEJANA – NATATIE - C.S.S. TIMISOARA
- MELNICIUC ADRIANA - VOLEI - C.S.M. TIMISOARA
- ORDEAN IOANA - VOLEI - C.S.M. TIMISOARA
- ANTON ALIN – KAIAC-CANOE – C.S. WATER PERFORMANCE
- ETIENNE LAURENTIU DRAGOTA – NATATIE – C.S. AQUA SPORT
- PUSCASU DIANA – ATLETISM - C.S.S. LUGOJ
- MIHNEA COSTACHE – SAH – A.E.M. LUXTEN TIMISOARA
- TODOR IONUT – GIMNASTICA - C.S.S. LUGOJ
- PATAKI ROBERT – CANOTAJ – C.S.U. TIMISOARA
- FARCA SERGIU - KARATE – C.S.U. TIMISOARA
- PAPP ROBERT – LUPTE - C.S.M. LUGOJ
- MISCOI VLAD – PENTATLON MODERN – L.P.S. BANATUL TIMISOARA
- ANECHITEI ALEX – LUPTE - C.S.S. TIMISOARA
- RUSU ADELINA- ECVESTRA – C.S. ROMSILVA
- BOZAN RAZVAN - ECVESTRA – C.S. MORISENA CENAD
NOMINALIZARI PERSOANE CU DEFICIENTE LOCOMOTORII
LULEA MIHAELA – KAIAC- CANOE - C.S. NAUTIC BANAT TIMIOSARA
Rezultate :
European – Loc Campionat III – 200 m ;
Campionat Mondial – Loc IV– 200 m.
VASILE STOICA - C.S. MARATON 93 LUGOJ
Rezultate :
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale- 1 LOC I, 3 LOC II, 1 LOC III.
DORINA VARGATU - C.S. MARATON 93 LUGOJ
Rezultate :
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale- 2 LOC I, 2 LOC II, 1 LOC III.
CLASAMENT MASTERS
1. CAZACU SORIN – POWERLIFTING - C.S. CAZA POWERLIFTING
Rezultate
Campion Mondial
Campion European
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale .
2. NAGHEL ADRIAN – KARATE - U.T.K. TIMIOSARA
Rezultate
Campion Mondial
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale .
3. PASTOR DANIEL – POWERLIFTING - C.S. CAZA TIMIOSARA
Rezultate
Campion European
Multiplu medaliat la Campionatele Nationale .
PREMIUL PENTRU INTREAGA ACTIVITATE
Se acorda antrenorului emerit BOLCU MIHAI – BASCHET – C.S.S. BEGA TIMISOARA , peste 30 de ani de activitate in domeniul sportului perioada in care a obtinut rezultate de exceptie pentru sportul timisean.
Se acorda SMARTFIT FITNESS STUDIO Timisoara – promovarea si dezvoltarea sportului de masa in judetul Timis – d-lor Irimescu Razvan si Sorban Cosmin.
MOMENT SPECIAL
- POPA ROXANA MARIA – SAH- C.S. GIROC – promovarea si dezvoltarea sportului in mediul rural.
- CAMPIONATUL JUDETEAN DE AUTOMOBILISM SI CARTING
POPA CLAUDIU
KREPELKA ALEXANDRU
GIURISICI MARIUS
PREUNCA MIHAI
SUGAR CRISTIAN
ISAC ISABELA
IORDACHE MARIO
NAGY VICTOR
PELICI DARCO
CLUBURI SPORTIVE CU REZULTATE DE EXCEPTIE IN ANUL COMPETITIONAL 2014
CLUBUL SPORTIV SCOLAR TIMISOARA - d-lui director Cornel Pascalau
CLUBUL SPORTIV SCOLAR BEGA TIMISOARA- d-lui director Romulus Rasca
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL TIMISOARA- d-lui director Lucian Reclaru
CLUBUL SPORTIV SCOLAR LUGOJ- d-lui director Dorin Horvath
CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL LUGOJ – d-nei Ramona Stanescu
LICEUL CU PROGRAM SPORTIV BANATUL - d-lui director Calin Rosenblum
C.S.U. POLITEHNICA TIMISOARA- d-lui presedinte Mircea Chis
C.S. MAGNUM TEAM TIMIOSARA- d-lui presedinte Raul Avram
C.S. DANS SPIRIT TIMIOSARA- d-lui presedinte Horia Preda
C.S. HALTERE TIMISOARA - d-lui presedinte Calin Milan
C.S. SPORTING DANCE- d-lui presedinte Emanuel Jebelean
NOMINALIZARI ASOCIATII JUDETENE PE RAMURA DE SPORT
ASOCIATIA JUDETEANA DE ATLETISM TIMIS – D-lui presedinte Nicolae Ilian;
ASOCIATIA JUDETEANA DE BOX TIMIS– D-lui presedinte Mihai Ion;
ASOCIATIA JUDETEANA DE HANDBAL TIMIS– D-lui presedinte Rapa Ioan;
ASOCIATIA JUDETEANA DE BASCHET TIMIS– D-lui presedinte Mihai Bolcu;
ASOCIATIA JUDETEANA DE LUPTE TIMIS– D-lui presedinte Bologa Gheorghe ;
ASOCIATIA JUDETEANA DE CANOTAJ TIMIS– D-lui presedinte Traian Stancu ;
ASOCIATIA JUDETEANA DE FOTBALTIMIS– D-lui presedinte Danut Lata;
ASOCIATIA JUDETEANA DE SAH TIMIS– D-lui presedinte Corneliu Pascalau;
ASOCIATIA JUDETEANA DE NATATIE TIMIS– D-lui presedinte Ioan Badescu;
ASOCIATIA JUDETEANA SPORTUL PENTRU TOTI TIMIS– D-nei presedinte Alina Antonievici;;
ASOCIATIA JUDETEANA DE ARTE MARTIALE TIMIS– D-lui presedinte Mihai Cioroianu ;
ACADEMIA OLIMPICA ROMANA – Filiala Timis – D-lui director Doru Costica
OFICIALITATI DIN ADMINISTRATIA PUBLICA LOCALA CARE AU SPRIJINIT ACTIVITATEA SPORTIVA IN JUDETUL TIMIS IN ANUL 2014
INSTITUTIA PREFECTULUI TIMIS – D-lui prefect Eugen Dogaru;
CONSILIUL JUDETEAN TIMIS - D-lui presedinte – Titu Bojin ;
CONSILIUL JUDETEAN TIMIS - D-lui vipresedinte – Calin Dobra ;
CONSILIUL JUDETEAN TIMIS - D-lui vipresedinte – Florian Zanfir ;
CONSILIUL JUDETEAN TIMIS - D-lui presedinte comisia de specialitate – Adrian Valentin Negoita ;
CONSILIUL JUDETEAN TIMIS - D-lui sef serviciu – Razvan Hrenoschi ;
CONSILIUL JUDETEAN TIMIS - D-lui consilier – Iosim Radovan ;
INSPECTORATUL SCOLAR TIMIS – Inspector general – d-na Aura Codruta Danielescu ;
INSPECTORATUL SCOLAR TIMIS – Inspector de specialitate – d-lui Constantin Osain;

Sursa informatii: www.dsjtimis.ro