Au avut meciul in mana, dar l-au pierdut in ultimele minute

Vizualizari
656

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

BC Timişoara a fost învinsă în ultimul meci al anului de o formaţie aflată în cursa pentru evitarea locurilor din coada clasamentului. Phoenix Galaţi s-a impus pe parchtul sălii „Constantin Jude”, la mare luptă, scor 79-75, ajungând la cinci succese stagionale. „Leii din Banat” rămân cu doar două victorii în actuala ediţie a Ligii Naţionale de baschet masculin.
Meci extrem de echilibrat intre doua echipe apropiate valoric, BCT a avut sansa ei, 63-57 in ultimul sfert, dar apoi a ratat mult, iar galatiul a profitat. 79-75 pentru vizitatori si un nou pas mare in spate facut de BCT.
Cei mai buni realizatori pentru BCT au fost Smith (19 puncte, 5 recuperări), Zivanovic (16 puncte, 6 recuperări), Dapa (11 puncte, 6 recuperări), Toth (9 puncte, 10 recuperări). De partea cealaltă s-au remarcat cu double-double Lemyk (24 puncte, 11 recuperări) şi ex-timişoreanul Pesic (10 puncte, 12 recuperări).
„Am avut moment de joc bun dar și perioade slabe, mai ales la final de meci. Ne confruntăm cu o seamă de probleme. Jelenic și Dapa ne-au lipsit câteva zile, i-am trimis pe teren deși am avut dificultăți în pregătirea partidei. Apoi, în meci, ne-au costat mult eliminările lui Dapa și Toth în ultimele minute”, a spus Milorad Perovic, antrenorul banatenilor.
BC Timișoara încheie anul pe locul al 11-lea, penultimul cu 17 puncte. În această iarnă, BC Timişoara poate pierde din nou o serie de jucători. Dapa, Subotic, Jelenic şi Smith se întorc în ţările de origine pentru vacanţa de iarnă, revenirea lor la echipă fiind incertă.