BC Timişoara a invins clar Timba in derbiul oraşului

acum 1 deceniu si 1 luna
726

Cea de-a patra ediție a derby-ului baschetului timișorean, desfășurată sâmbătă seară, în sala „Constantin Jude”, în cadrul ligii de elită, avut deznodământul scontat. Gazda BC Timișoara s-a impus în fața vecinilor de la Timba, scor 103-58. "Leii" s-au impus în toate partidele directe avute până acum cu "urşii", de fiecare dată după meciuri spectaculoase.
De această dată, gruparea alb-violetă nu a avut niciun fel de problemă în a obţine victoria. După primul sfert, BCT avea deja 21 de puncte avans, 34-13, diferență ce avea să crească până la pauza mare, atunci când se înregistra 55-32. „Leii” au „ucis” meciul în sfertul 3, la capătul căruia se consemna 86-45, pentru ca în ultimele zece minute, singurul obiectiv al gazdelor fiind depășirea sutei de puncte.
Zlatko Jovanovic a fost, ca de obicei, cel mai bun marcator al lui BC Timișoara, cu 25 de puncte, urmat de Vasojevic 16, Lăpuște 13, Conley 11, Toth 8, Gacesa 8, Lee 8Milencovici 6, Radulovic 4, Filip 2 și Petrișor 2. Cel mai bun jucător al galben-negrilor a fost pivotul John Florveus, autor al unui doubledouble, cu 25 de puncte și 11 recuperări, urmat de Nakic 8, Andrieș 7, Popa 4, Costa 4, Czmor 4, Pătru 4 și Todorov 2.