Euroinstal Timisoara - Bulevardul 16 Decembrie 1989

BC Timisoara produce surpriza sezonului!

acum 8 ani si 3 luni
757

BC Timișoara a trecut cu 89 – 84 (20-23, 19-22, 24-11, 26–28) de CSM CSU Oradea. Bănățenii au controlat repriza a doua a meciului și au produs cea mai mare supriză a actualului sezon competițional. Pana acum, BCT a reusit o singura victorie, tot acasa, impotriva Mediasului.
Daca la pauza, Oradea conducea cu sae puncte si se parea ca totul va curge in favoarea lor, banatenii au avut o rabufnire, s-au impus clar in sfertul 3, iar apoi si-au pastrat avantajul. S-a incheiat 89-84, cea mai mare surpriza a sezonului.
Fostul ”orădean” Vujadin Subotic a fost cel mai bun marcator al echipei gazdă, cu 24 puncte (4/6 – 3 puncte). Dalibor Djapa a terminat cu 21 puncte (4/7 – 3 puncte) și 7 recuperări. Slobodan Dundjerski a avut 18 puncte, 6 recuperări și 9 pase decisive, iar George Toth, 11 puncte și 8 recuperări.
Pentru Oradea, Andrei Mandache a marcat 14 puncte. Sulih Nuhanovic a terminat în double double, cu 12 puncte și 10 recuperări.
Pentru Timișoara a fost a doua victorie stagională, în timp ce Oradea are un bilanț de 8 victorii și 4 înfrângeri.
Etapa următoare, ce se va desfășura în weekend, Timișoara va juca la Craiova.