Salsa Rebels Timisoara ofer cursuri de salsa, bachata, kizomba si cha cha.

BCM Danzio Timisoara si-a asigurat ramanerea in primul esalon

acum 8 ani si 1 saptamana
681

Nu a fost chiar floare la ureche, dar violetele au ramas in prima liga. CS Rapid București a fost învinsă de BCM Danzio Timișoara cu scorul de 2-1, la general, și a retrogradat din Liga Națională de baschet feminin, in timp ce gruparea banateana ca continua pe prima scena a baschetului romanesc.
BCM Danzio Timișoara s-a impus în meciul decisiv al seriei pentru locurile 9-10, în Sala Constantin Jude de pe Bega, cu 62-54 (15-14, 9-13, 23-9, 15-17). Rapid a câștigat primul meci, la Timișoara, cu 68-64, dar apoi BCM Danzio s-a impus în Giulești, cu 67-39.
În confruntarea decisivă, gazdele au controlat primul sfert, la la finalul celor zece minute scorul era egal, 15-15. Apoi, echipa giuleșteană a avut o perioadă mai bună, iar la jumătatea meciului Rapid se afla în avantaj pe tabelă, 24-28. Formația bănățeană a avut nevoie de un minut din al treilea sfert pentru a anula avansul oaspetelor, iar apoi s-a desprins la zece puncte, 47-37 (30). Cu trei minute înainte de final s-a consemnat diferența maximă (17 puncte), 59-42, echipa gazdă câștigând cu 62-54.
Ivana Grbic a fost cea mai bună de la echipa timișoreană, cu 18 puncte, 13 recuperări, 6 pase decisive, alături de Alexandra Dumitrache, 13 p, și de Renata Szmutku, 12 p, 8 rec, 2 pd.
De la Rapid s-au evidențiat Flori Diaconu, 15 p, 4 rec, 5 pd, Natalia Burlakova, 12 p, și Monica Nicolaescu, 11 p, 4 rec, 5 pd.
Alături de Rapid a mai retrogradat din Liga Națională și CS Municipal Satu Mare.