Vizualizari
931

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

FC Timisoara a trait periculos in mansa retur a turului trei preliminar din cadrul UEFA Europa League, disputata joi seara impotriva echipei Myllykosken Pallo-47, un adversar considerat a fi extrem de accesibil, sosit tocmai din Finlanda. Condusi cu 3-0 la pauza, Alexa si colegii sai au revenit insa spectaculos in repriza a doua si au egalat scorul, obtinand astfel calificarea in play-off. Pentru a accede in grupele acestei competitii, FC Timisoara trebuie acum sa treaca de... Manchester City, una dintre echipele cu pretentii la castigarea trofeului. Galerie Foto:
Victoria cu 2-1 obtinuta in urma cu o saptamana in Tara lui Mos Craciun a fost o capcana pentru elevii lui Vladimir Petrovic, care erau cat pe ce sa plateasca pentru superficialitatea cu care si-au tratat adversarii in confruntarea decisiva. Prima repriza a avut de altfel o desfasurare halucinanta. In minutul 25, oaspetii conduceau deja cu 3-0!
Depasita total de miza acestei partide, apatica defensiva a banatenilor a fost taxata pentru prima data in minutul 18, cand Aijala a deschis scorul cu un sut de la distanta care l-a lasat fara replica pe Taborta, iesit mult dintre buturi. Doua minute mai tarziu, arena "Dan Paltinisanu" avea sa fie din nou redusa la tacere, canadianul Ricketts marcand in urma unui corner. Tot el a stabilit scorul pauzei (3-0), in minutul 25, dupa o actiune personala de contraatac.
In putinele momente in care au ajuns in preajma careului advers, atacantii Timisoarei nu au gasit drumul spre gol. Abia in repriza secunda au reusit sa inscrie. Mai intai prin Mircea Axente (min. 53), care a reluat in plasa mingea ricosata din bara la sutul lui Goga. Jocul banatenilor a devenit si mai spectaculos, odata cu introducerea pe teren a lui Ianis Zicu. Noua achizitie a marcat primul sau gol pentru formatia de pe Bega in minutul 80, facandu-i pe fanii timisoreni sa spere la o minune. Aceasta a venit tocmai in minutul 2 al prelungirilor, cand slovacul Marian Cisovsky a adus mult dorita egalare.
Sansele ca FC Timisoara sa acceada pentru al doilea an consecutiv in grupele Europa League sunt din pacate destul de mici, deoarece in play-off ar urma sa intalneasca pe Manchester City. Prima mansa este programata pe data de 19 august, la Timisoara, iar returul, o saptamana mai tarziu, in Anglia. Galerie Foto:
Au evoluat echipele: FC Timisoara > Pedro Taborda - Cosmin Contra, Ioan Mera, Marian Cisovsky, Laszlo Sepsi - Dusko Dukic ('46, Alexandru Bourceanu), Dan Alexa, Iulian Tames ('57, Ianis Zicu), Mircea Axente - Dorin Goga, Lokas Magera ('72, Gueye Mansour); Myllykosken Pallo-47 > Antti Kuismala - Konsta Hietanen, Sampsa Timoska, Tuomas Aho ('57, Toni Lindberg), Antti Uimaniemi - Ville Oksanen ('73, Felipe Benevides), Antti Okkonen, Ville Saxman, Ilari Aijala - Tosaint Ricketts ('89, Einari Kurittu), Maxim Votinov.