Salsa Rebels Timisoara ofer cursuri de salsa, bachata, kizomba si cha cha.

CH Poli merge mai departe dupa un decisiv incredibil la Steaua acasa

acum 8 ani si 10 luni
804

Poli Timişoara s-a calificat în semifinalele Ligii Naţionale de handbal masculin, după o victorie dramatică, dar meritata obţinută în faţa Stelei, scor 24-23. Finalul meciului decisiv a fost unul extrem de tensionat, în ultimele secunde jucându-se 3 contra 2, banatenii avand doar doi jucatori de camp pe teren, din cauza eliminarilor...
Banatenii au avut şase goluri avantaj la pauza întâlnirii, scor 13-7, iar incidentele nu au lipsit nici în prima repriză. Din cauza injuriilor folosite de ultraşii stelişti la adresa bănăţenilor, arbitrii au oprit, în premieră, un joc de handbal.
Roş-albaştrii au revenit puternic în repriza a doua, când au marcat de şase ori la rând şi s-au apropiat la doar un gol de Timişoara în minutul 37, când scorul arăta 13-14.
Tensiunea a atins cote maxime în ultimele două minute şi jumătate ale partidei. Oaspeţii au avut trei jucatori eliminaţi, iar Steaua unul, astfel că timp de câteva secunde s-a jucat 3 contra 5.
Portarul bănăţenilor a reuşit intervenţia meciului în ultimele 30 de secunde, apoi, imediat după, stelistul Ionuţ Georgescu a forţat un gol, dar l-a împins pe arbitru, nemulţumit că reuşita i-a fost anulată pentru fault în atac, şi a fost la rândul său eliminat.
Timişorenii s-au certat între ei în ultimele secunde de joc, în care s-a ajuns la o situaţie incredibilă: s-a jucat 3 contra 2.
Cei mai buni oameni ai timişorenilor au fost Halcă, Grigoraş, Fenici şi Daskaloski. Ceilalţi componenţi au completat o prestaţie colectivă excelentă! Marcatorii Politehnicii în jocul decisiv de la Chiajna au fost: Grigoraş 6, Halcă 5, Fenici 4, Lasica 3 Pejovic 2, Timofte 2, Ştefan 2. Principalii marcatori ai Stelei au fost Szoke 6 şi Ouksir 5.
Steaua a înscris la ultima fază, însă Timişoara a câştigat întâlnirea cu 24-23 şi o va întâlni în semifinale pe câştigătoarea sezonului regulat, Dinamo.
CSM Bucureşti şi Potaisa Turda se întâlnesc în cea de-a doua semifinală a Ligii Naţionale.