Euroinstal - Aeroterme si convectoare, Aparate de aer conditionat, Boilere, Calorifere, Cazane, Centrale termice, Panouri radiante, Panouri solare, Pompe de apă, hidrofoare, Pompe de caldura, Radiatoare, Sobe si seminee, Termostate, Tevi si robineti, Ventilatoare

BCM Danzio Timisoara si-a asigurat ramanerea in primul esalon

acum 8 ani si 1 saptamana
682

Nu a fost chiar floare la ureche, dar violetele au ramas in prima liga. CS Rapid București a fost învinsă de BCM Danzio Timișoara cu scorul de 2-1, la general, și a retrogradat din Liga Națională de baschet feminin, in timp ce gruparea banateana ca continua pe prima scena a baschetului romanesc.
BCM Danzio Timișoara s-a impus în meciul decisiv al seriei pentru locurile 9-10, în Sala Constantin Jude de pe Bega, cu 62-54 (15-14, 9-13, 23-9, 15-17). Rapid a câștigat primul meci, la Timișoara, cu 68-64, dar apoi BCM Danzio s-a impus în Giulești, cu 67-39.
În confruntarea decisivă, gazdele au controlat primul sfert, la la finalul celor zece minute scorul era egal, 15-15. Apoi, echipa giuleșteană a avut o perioadă mai bună, iar la jumătatea meciului Rapid se afla în avantaj pe tabelă, 24-28. Formația bănățeană a avut nevoie de un minut din al treilea sfert pentru a anula avansul oaspetelor, iar apoi s-a desprins la zece puncte, 47-37 (30). Cu trei minute înainte de final s-a consemnat diferența maximă (17 puncte), 59-42, echipa gazdă câștigând cu 62-54.
Ivana Grbic a fost cea mai bună de la echipa timișoreană, cu 18 puncte, 13 recuperări, 6 pase decisive, alături de Alexandra Dumitrache, 13 p, și de Renata Szmutku, 12 p, 8 rec, 2 pd.
De la Rapid s-au evidențiat Flori Diaconu, 15 p, 4 rec, 5 pd, Natalia Burlakova, 12 p, și Monica Nicolaescu, 11 p, 4 rec, 5 pd.
Alături de Rapid a mai retrogradat din Liga Națională și CS Municipal Satu Mare.