Medissa Vita Timisoara - Biorezonanta - Nutritie - Aromaterapie - Terapia cu plante - Cristaloterapie - Bioenergoterapie - Terapia Bowen - Terapii Access - Theta Healing - Cromoterapie - Remedii florale Bach - Terapia vibrationala Rife - Oncoterapie

Au uitat sa mai inscrie

acum 1 deceniu si 6 luni
1069

FC Timisoara nu a reusit decat un rezultat de egalitate, scor 0-0, in cea de a treia etapa a grupelor Europa League. Evoluand din nou pe teren propriu, dupa umilinta la care a fost supusa in urma cu trei saptamani (0-3 cu Dinamo Zagreb), fotbalistii lui Ioan Ovidiu Sabau nu au gasit nici de aceasta data drumul spre gol, in fata unei echipe - Anderlecht Bruxelles - disciplinata si extrem de periculoasa pe contraatac. Situatia banatenilor a devenit complicata in acest moment.
Constient ca trebuie sa riste pentru a spori sansele echipei sale de accedere in primavara europeana, Sabau a dat o mai mare importanta atacului, unde a mizat din start pe trei "varfuri" de meserie. Goga a semnat prima mare ocazie pentru banateni in minutul 18, sutul acestuia fiind respins in corner. Tot el avea sa inscrie imediat dupa pauza, insa golul a fost anulat deoarece Bonfim fusese faultat anterior, iar arbitrul nu a lasat avantaj.
Daca in prima repriza a cam somat in poarta, in partea a doua a meciului Pantilimon s-a intrebuintat serios in fata atacantilor adversi. Mai intai Gillet si-a incercat sutul din afara careului, dupa care Suarez a ratat cea mai mare ocazie a partidei, din pozitie singur cu portarul. Nibombe a gafat in aparare, dar din fericire banatenii au scapat cu bine din aceasta situatie.
Introdus in locul lui Gigel Bucur, costaricanul Parks nu s-a remarcat decat prin cartonasul galben incasat in mod gratuit in minutul 87, dupa o faza la care Artiom Karamyan a irosit o buna sansa de a marca.
Au evoluat echipele: FC Timisoara> Costel Pantilimon - Daré Nibombé, Ioan Mera, Cristian Scutaru - Éder Bonfim, Alexandru Bourceanu, Dan Alexa ('81, Lukás Magera), Artiom Karamian - Dorin Goga, Gheorghe Bucur ('74, Winston Parks), Arman Karamian ('72, Alexandru Curtean); Anderlecht> Silvio Proto - Guillaume Gillet, Ondrej Mazuch, Roland Juhász, Olivier Deschacht - Lucas Biglia, Christophe Diandy ('85, Cheikhou Kouyaté), Bakary Sare, Mbark Boussoufa - Kanu ('46, Nemanja Rnic), Romelu Lukaku ('64, Matías Suárez).
Asadar, FC Timisoara a inregistrat, joi seara, a cincea remiza in actuala campanie europeana, incluzand aici si meciurile disputate in preliminariile Ligii Campionilor. Totusi, daca e sa privim partea plina a paharului, trebuie remarcat faptul ca acesta a fost singurul punct adus de echipele romanesti in aceasta runda de Europa League, toate celelalte reprezentante ale noastre suferind infrangeri. In cealalta confruntare din grupa A, Ajax Amsterdam a invis cu 2-1 pe Dinamo Zagreb.
Desi nu au obtinut decat doua puncte in primele trei partide, banatenii mai pot spera inca la calificarea in faza urmatoare a competitiei. Ajax si Anderlecht impart in acest moment prima pozitie in clasamentul grupei A, fiecare cu cate 5 puncte, in vreme ce FC Timisoara se afla pe ultimul loc, la un punct distanta de Dinamo Zagreb. Pentru urmatoarea etapa, programata pe data de 5 noiembrie, Alexa si colegii sai se vor deplasa la Bruxelles. Galerie foto: