Euroinstal Timisoara - Bulevardul Liviu Rebreanu

Danzio a parasit Cupa Romaniei

acum 1 deceniu si 11 luni
826

Divizionara A de baschet feminin, CSS Bega BC Danzio Timisoara, a ratat calificarea in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a pierdut ambele meciuri disputate impotriva echipei CS Universitatea-LPS Alba Iulia. Eliminarea banatencelor este cu atat mai surprinzatoare cu cat acestea reusisera sa invinga de doua ori in acest sezon gruparea din Alba-Iulia.
Invinse cu 41-58 in deplasare, elevele antrenorului Dan Ionescu au pierdut si confruntarea de pe teren propriu, scor 44-51. Fara aportul Silviei Ondreikovics, principala marcatoare a timisorencelor, oaspetele au dominat clar disputa de la Sala Constantin Jude. Dupa primul sfert, acestea conduceau cu 19-14, iar la pauza mare diferenta era de 9 puncte (31-22). Chiar daca au avut o evolutie ceva mai buna in a doua jumatate a meciului, adjudecandu-si cu 11-10 sferturile 3 si 4, fetele de la Danzio nu au avut puterea de a se impune in fata adversarelor.
CSS Bega Danzio Timisoara se afla la primul sezon de liga intai. Obiectivul este evitarea retrogradarii. Banatencele se vor bate in play-out cu CSU-LPS Alba Iulia, Sportul Studentesc, Olimpia Bucuresti, BC Galactica-Olimpia Brasov si Politehnica Iasi.