Euroinstal - Aeroterme si convectoare, Aparate de aer conditionat, Boilere, Calorifere, Cazane, Centrale termice, Panouri radiante, Panouri solare, Pompe de apă, hidrofoare, Pompe de caldura, Radiatoare, Sobe si seminee, Termostate, Tevi si robineti, Ventilatoare

Timisoara Saracens, la un pas de o calificare istorica in Europa

acum 8 ani si 3 saptamani
919

+13 inainte de retur! Pe stadionul Dan Paltinisanu in prima mansa a Play-Off-ului de calificare pe tabloul principal al European Rugby Challenge Cup, Timisoara Saracens s-a impus cu rezultatul de 36-23 in fata italienilor de la Rugby Calvisano, astfel ca banatenii pornesc ca favoriti in lupta pentru un loc in competitia secunda a intrecerilor continentale la nivel de cluburi.
Scorul a fost deschis de Calvisano prin Florin Vlaicu care a concretizat o lovitura de pedeapsa, insa replica timisorenilor a venit repede cu Valentin Calafeteanu egaland din acelasi procedeu, pentru ca apoi Stephen Shennen sa dea primele emotii defensivei italienilor, dupa o cursa in stilul sau caracteristic. Oaspetii puteau trece in avantaj dar Florin Vlaicu a ratat de la o distanta apreciabila, aproximativ 50 de metri incercarea de concretizare a unei tentative de tinta, la un minut distanta Jody Rose a trimis inteligent un balon de urmarire pe care l-a recuperat Stephen Shennan, iar Timisoara Saracens si-a trecut in cont prima incercare a jocului. Valentin Calafeteanu a ratat transformarea iar Florin Vlaicu a redus deiferenta de pe tabela de marcaj la numai doua puncte, rezultatul mentindu-se pana aproape de pauza, in ciuda faptului ca elevii lui Heikell Grainger au avut initiativa dovedindu-se mult mai puternici pe inaintare.
In minutul 35, Valentin Calafeteanu a trimis in margine o lovitura de pedeapsa, a urmat un mol prin care Calvisano s-a vazut masata la limita propriului teren de tinta, intrarea in forta a lui Valentin Poparlan fiind decisiva, pasa acestuia la Paula Kinikinilau aducand un nou eseu pentru Timisoara Saracens.
Dupa pauza partida s-a reluat de la scorul de 16-6 si la primul atac al banatenilor Tangimana Fonovai a batut defensiva lui Calvisano, in ciuda opozitiei a trei aparatori adversi, aceasta reusita fiind urmata de o alta, autor Jack Umaga. Astfel intr-un interval de numai zece minute Timisoara Saracens s-a descprins la 33-6, perioada de joc in care oaspetii au fost sanctionati cu un cartonas galben. Finalul a apartinut lui Calvisano care a marcat trei eseuri, cea mai spectaculoasa reusita apartinand aripii Marco Susio dupa o cursa de aproximativ 50 de metri in care a depasit intreaga aparare a timisorenilor, acestor reusite Valentin Calafeteanu replicand cu o lovitura de pedeapsa.
Cu un avantaj de 13 puncte, Timisoara Saracens se va deplasa pe 23 aprilie in Italia pentru mansa retur a Play-Off-ului de calificare in Challenge Cup, partida programata pe Stadio Peroni.