Euroinstal - Aeroterme si convectoare, Aparate de aer conditionat, Boilere, Calorifere, Cazane, Centrale termice, Panouri radiante, Panouri solare, Pompe de apă, hidrofoare, Pompe de caldura, Radiatoare, Sobe si seminee, Termostate, Tevi si robineti, Ventilatoare

Halep şi Begu s-au calificat in turul doi la Australian Open

Halep şi Begu s-au calificat în turul doi la Australian Open

acum 1 an si 3 luni
1035

Româncele Simona Halep şi Irina Camelia Begu au câştigat partidele cu Karin Knapp şi Angelique Kerber şi s-au calificat în turul doi de la Australian Open

Luni a început primul turneu de Grand Slam al anului 2015, iar în primul meci de pe arena Rod Laver a fost prezentă românca Simona Halep. Aceasta este a treia favorită a turneului, iar în prima rundă a întâlnit-o pe italianca Karin Knapp. La casele de pariuri sportive online românca a fost considerată mare favorită, chiar dacă adversara nu era una aşa accesibilă. Italianca ocupa locul 50 în clasamentul WTA şi este o jucătoare puternică.

Meciul a fost început slab de Simona Halep care şi-a pierdut serviciul rapid, iar italianca a condus cu 2-0. A revenit însă foarte bine cu patru game-uri câştigate la rând, iar apoi i-a fost uşor să se impună în primul set cu 6-3. Şi setul doi a fost început la fel de româncă, aceasta pierzându-şi serviciul în chiar primul game. Dar şi de data aceasta a revenit foarte bine şi a câştigat trei game-uri consecutiv. Apoi a pierdut iarăşi serviciul, însă italianca nu a reuşit să câştige nici un game pe propriul servici în setul doi şi astfel Simona Halep s-a impus în setul doi cu 6-2.

Pe lângă Simona, în turul doi de la Melbourne s-a mai calificat încă o româncă. Este vorba de Irina Camelia Begu care în primul tur a jucat cu favorita numărul 9 a turneului, germanca Angelique Kerber. Puţini se aşteptau ca românca să facă un meci mare, mai ales că primul set l-a început cu un game pierdut pe propriul serviciu. Însă apoi au urmat cinci game-uri câştigate la rând de româncă şi era greu de crezut că va pierde acest prim set. Germanca a avut o revenire bună, dar până la urmă Begu s-a impus cu 6-4. Din păcate în setul doi românca a jucat foarte slab şi a pierdut cu 6-0. Se părea că lucrurile au revenit la normal, iar favorita meciului va merge mai departe. Nu a fost însă aşa deoarece în setul trei Irina Begu a jucat foarte bine şia câştigat setul cu 6-1.

Tot luni au mai jucat alte două românce la Australian Open, însă amândouă au fost eliminate. Prima a fost Alexandra Dulgheru care a întâlnit-o pe australianca Jarmila Gajdosova. Românca a început slab partida şi a fost condusă cu 4-0 în primul set. Până la urmă a pierdut setul doar cu 6-3. În setul doi Alexandra şi-a pierdut serviciul în game-ul trei, iar acesta a fost singurul break al setului şi astfel Gajdosova s-a impus cu 6-4. Ultima reprezentantă a României care a jucat luni a fost Sorana Cîrstea care a dat piept în primul tur cu rusoaica Alexandra Panova. Primul set a fost foarte echilibrat şi câştigat cu 7-5 de jucătoarea din Rusia. În setul doi românca a jucat foarte slab şi l-a pierdut cu 6-0.

Meciurile din turul doi de la Australian Open vor începe miercuri. Simona Halep va întâlni înaceastă fază pe Jarmila Gajdosova şi speră să o răzbune pe Alexandra Dulgheru. De cealaltă parte Irina Camelia Begu se va duela cu cehoaica Katarina Siniakova care în primul tur a eliminat-o în două seturi pe rusoaica Elena Vesnina.