Euroinstal Timisoara - instalatii sanitare, centrale termice

Esec la limita in fata lui Manchester City

acum 1 deceniu si 5 luni
1050

Fotbalistii timisoreni s-au descurcat onorabil in mansa tur a play-off-ului Europa League. Desi au pierdut la limita confruntarea cu Manchester City de pe arena Dan Paltinisanu, scor 0-1, Alexa si colegii sai nu au fost cu nimic mai prejos decat starurile din Premiership. Italianul Mario Balotelli a inscris singurul gol al partidei, iar returul se anunta cel putin interesant. Galerie Foto:
Considerata victima sigura in duelul cu una dintre cele mai bogate cluburi din lume, FC Timisoara a mizat pe entuziasmul fanilor si dorinta de afirmare a jucatorilor, sperand sa repete figura de anul trecut, cand a eliminat pe Sahtior Donetsk, o alta echipa cu nume din Europa. In mare parte a reusit sa nu dezamageasca, insa pana la urma soarta le-a suras englezilor.
Prima repriza s-a incheiat nedecis, dupa ce ambele echipe si-au trecut in cont cateva ocazii mari. Titularizat in premiera in acest sezon, Pantilimon si-a facut bine treaba intre buturi la suturile lui Tevez si Yaya Toure. Pe atac, Curtean si Contra le-au dat ceva emotii "cetatenilor". Primul dintre ei a cerut un penalty la interventia dubioasa a lui Zabaleta din minutul 15. Centralul Florian Meyer nu a fost insa impresionat de plonjonul sau din suprafata de pedeapsa. Oaspetii au avut totusi o posesie a mingii mai buna.
Dupa pauza, banatenii si-au pierdut din elan in vreme ce Roberto Mancini a simtit ca trebuie sa faca ceva schimbari pentru a revigora atacul. Decizia de a-l arunca in lupta pe Balotelli s-a dovedit a fi extrem de inspirata. Transferat de la Inter Milano in urma cu doar cateva zile, pentru 22 milioane de lire sterline, "Super Mario" a reusit sa puncteze decisiv in minutul 72, dupa un sut-pasa a lui Adebayor. Anterior, acelasi Balotelli centrase perfect pentru Yaya Toure, care insa a nimerit bara din preajma careului timisorean.
Pe final de meci, banatenii au alergat cu disperare dupa punctul egalizator, in timp ce Manchester City putea sa mai inscrie de doua ori. Mansa retur va avea loc pe 26 august, în Anglia.
Au evoluat echipele: FC Timisoara > Costel Pantilimon - Cristian Scutaru ('71, Ianis Zicu), Srdjan Luchin, Marian Cisovsky, Laszlo Sepsi - Cosmin Contra ('80, Ioan Mera), Dan Alexa, Alexandru Bourceanu, Alexandru Curtean - Mircea Axente, Lukas Magera ('83, Dorin Goga); Manchester City > Joe Hart - Pablo Zabaleta, Kolo Toure, Vincent Kompany, Gareth Barry ('57, Mario Balotelli) - Joleon Lescott, Nigel de Jong, Yaya Toure, David Silva ('66, Adam Johnson) - Carlos Tevez ('77, Jo), Emmanuel Adebayor. Galerie Foto: