Vizualizari
845

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Steaua București s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii Adeplast la fotbal, joi seara, după ce a învins-o pe ACS Poli Timișoara cu scorul de 1-0 (1-0), pe Arena Națională din Capitală, în ultimul sfert de finală al competiției. Alex Chipciu a marcat singurul gol al ''roș-albaștrilor'' (32), reluând în plasă mingea respinsă de portarul german Sascha Kirschstein, la penalty-ul executat de Nicușor Stanciu, după hențul inexplicabil al bulgarului Gheorghi Sarmov.
Kirschstein a mai apărat un penalty al lui Stanciu, în minutul 27, după un henț comis de Andrei Artean.
Steaua, deținătoarea trofeului, nu a impresionat ratand doar jumatati de ocazii, în timp ce oaspeții au irosit șanse mari de gol prin Elek (20), M. Croitoru (50, 54), Bărbuț (72) și Hernandez (72).
ACS Poli, care a facut o partida buna, a suferit primul său eșec de când este antrenată de Florin Marin.
În semifinale, Steaua o va înfrunta Astra Giurgiu, care a dispus joi cu 3-0 de FC Viitorul Constanța, la Ovidiu. Turul semifinalei va avea loc în perioada 8-10 martie 2016 (la București), iar returul în intervalul 5-7 aprilie 2016 (la Giurgiu).