Timisoara

Gala sportului timisean 2009

Detalii

Categorie
Stiri Sport
Modificat
acum 4 ani si 1 luna
Apartine de
Directia Judeteana pentru Sport si Tineret TIMIS (D.J.S.T.)
Vizualizari
1546

Voteaza & Distribuie

Descriere

Peste 60 de sportivi si antrenori au fost premiati, astazi, pentru rezultatele obtinute pe parcursul anului 2009 la diferite competitii interne si internationale, cu ocazia traditionalei Gale a sportului timisean, organizata de Directia pentru Sport a Judetului Timis, cu sprijinul Consiliului Judetean Timis. Canotorul Cristi Parghie si atleta Adelina Pastor au cules roadele muncii lor, fiind desemnati sportivii anului, desi nici unul dintre ei nu a atins inca vasrsta majoratului. Foto:
Medaliat cu argint la Campionatele Mondiale in proba de dublu vasle, juniorul antrenat la CSS Bega Timisoara de profesoara Elvira Vasut nu a avut practic un adversar pe masura in ceea ce priveste alcatuirea acestui top al performantei, situatie in care s-a aflat si eleva antrenorului emerit Ioan Damaschin, legitimata la LPS Banatul si CSM Timisoara, care a obtinut locul 3 la Mondiale cu stafeta de 4x400 m. Atat Cristi cat si Adelina mai au in palmares in 2009 cateva titluri balcanice si nationale.
La sectiunea sporturilor neolimpice, prima pozitie in clasamentul DSJT a revenit navomodelistului Emilian Dan, de la CSM Timisoara, care in 2009 si-a imbogatit palmaresul cu un nou titlu de campion european.
Dupa ce a ocupat locul 3 in Cupa Campionilor Europeni si s-a impus in competitia interna, echipa masculina de lupte libere de la CSM Lugoj a fost desemnata echipa anului 2009 la sporturi individuale, in vreme ce vicecampioana Romaniei la fotbal, FC Timisoara, si-a adjudecat acelasi titlu la categoria sporturi de echipa.
Chiar dacă este an de criza, organizatorii au reusit sa obtina de la Consiliul Judetean suma de 70.000 lei, bani care au fost directionati in totalitate catre sportivi, renuntandu-se astfel la o ceremonie fastuoasa dar costisitoare, asa cum s-a intamplat in anii trecuti. "Intr-un an de austeritate, am preferat o astfel de abordare, din respect pentru sportivi si munca pe care o depun cu scopul de a obtine rezultate cat mai bune", a declarat Adrian Diaconu, directorul coordonator al DSJT si amfitrionul acestei gale.
Topul sportivilor a fost realizat de Directia Judeteana pentru Sport Timis, pe baza criteriilor impuse de Ministerului Tineretului si Sportului, organism in vizunea caruia prioritare sunt competitiile internationale. Galerie foto:
Lista sportivilor si antrenorilor premiati in cadrul Galei sportului timisean:
- TOP OLIMPIC 2009
1. Cristi Ilie Parghie (Canotaj) - CSS Bega Timisoara [sportivul anului]
1. Adelina Pastor (Atletism) - LPS Banatul / CSM Timisoara [sportiva anului]
2. Laurentiu Micu (Canotaj) - CSM Timisoara
2. Anastasia Grigorovici (Canotaj) - CSU Timisoara
3. Sonia Olariu (Badminton) - CSS 1 Timisoara
4. Vlad Cotuna (Gimnastica) - CSM Lugoj
5. Sorin Maneran (Atletism) - LPS Banatul Timisoara
6. Sorin Cazacu (Haltere) - CS Electromotor Timisoara
7. Levente Revesz (Natatie) - CSM Timisoara
8. Cristian Vaginiuc (Lupte greco-romane) - CSS Lugoj
9. Laurentiu Macarei (Lupte greco-romane) - CSS Lugoj
9. Alexandru Vieru (Kaiac-Canoe) - CSS 1 Timisoara
10. Andreas Neiemerheim (Badminton) - CSS 1 Timisoara
10. Radu Stanciu (Canotaj) - CSS Bega Timisoara
- TOP NEOLIMPIC 2009
1. Emilian Dan (Modelism) - CSM Timisoara
2. Alexandru Stancu (Karate) - U.T.K. Timisoara
3. Alexandra Corbeanu (Karate) - U.T.K. Timisoara
4. Alexandra Pop (Karate) - U.T.K. Timisoara
5. Lucian Dan (Modelism) - CSM Timisoara
6. Cristina Dan (Modelism) - CSM Timisoara
7. Danut Schein (Karate) - CS Fudocan Timisoara
8. Ana Maria Pop Badeu (Karate) - U.T.K. Timisoara
8. Viorel Peagu (Karate) - U.T.K. Timisoara
9. Gheorghe Popa (Modelism) - CSM Timisoara
9. Ioan Chibulcutean (Modelism) - CSM Timisoara
10. Adrian Petrisor (Sah) - CSS 1 Timisoara
10. Veronica Foisor (Sah) - CSS 1 Timisoara
- ANTRENORII ANULUI 2009
1. Antrenor emerit Ioan Damaschin - LPS Banatul / CSM Timisoara
2. Antrenor Elvira Vasut - CSS Bega Timisoara
- ECHIPA ANULUI 2009 [sporturi de echipa]
Seniori
1. FC Timisoara - fotbal
2. BCM Elba Timisoara - baschet
3. RCM Timisoara - rugby
Juniori
1. Echipa de Baschet juniori II - CSS Bega Timisoara
2. Echipa de basachet juniori III - CSS Bega Timisoara, Echipa de fotbal juniori C - FC Timisoara, Echipa de fotbal juniori D - LPS Banatul Timisoara
3. Echipa de baschet juniori I - CSS Bega Timisoara, Echipa de baschet junioare III - CSS Bega Timisoara
- ECHIPA ANULUI 2009 [sporturi individuale]
Clubul Sportiv Municipal Lugoj - Lupte libere
MENTIUNI SPECIALE: Adrian Cionca (canotaj) - CSS Bega Timisoara, Teofil Drugarin (box) - LPS Banatul Timisoara, Alma Teodorescu (judo) - CSS Lugoj, Mihai Ciofu (haltere) - CS Electromotor Timisoara, Gabriela Nicola (sportiv cu handicap) - CS Maraton 93 Lugoj, Emil Gama (sportiv cu handicap) - CS Maraton 93 Lugoj, Mark Stoian (tir) - CSM Timisoara, Alexandru Diaconu (scrima) - CSU Timisoara, Iulian Teaca (scrima) - CSU Timisoara, Roxana Vlas (karate) - CS Bede Shotokan Timisoara, Cosmin Dumitrache (atletism) - LPS Banatul Timisoara, Nicolae Jurjiu (atletism) - LPS Banatul Timisoara, Andreea Velea (lupte) - CSS 1 Timisoara, Bianca Blanaru (baschet) - CSS Bega Timisoara, Dora Ardelean (baschet) - CSS Bega Timisoara, Adrian Stoiti (lupte) - CSS 1 Timisoara, Alexandru Anechitei (lupte) - CSS 1 Timisoara, Dan Ilin (badminton) - CSS 1 Timisoara, Vladislav Nevednichi (sah) - CS AEM-Luxten Timisoara, Adeline Uta (sah) - CSS 1 / AEM-Luxten Timisoara, Lucian Dumitru (natatie) - CSS 1 / CSM Timisoara, Flavius Bia (box) - CS Banatul / LPS Timisoara, Codrin Oneci (modelism) - CS Palatul Copiilor Timisoara, Fabian Ravasila (modelism) - CS Palatul Copiilor Timisoara.

Sursa informatii: www.dsjtimis.ro