Vizualizari
671

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Reprezentativa Germaniei a câştigat Cupa Mondială pentru a patra oară în istorie, în urma victoriei de duminică, de pe arena Maracana din Rio de Janeiro, obţinută după prelungiri, scor 1-0, în faţa selecţionatei Argentinei. Unicul gol al meciului a fost marcat de Mario Gotze, în minutul 113, după o pasă de la Andre Schurrle.
Germania a meritat acest titlu, având un parcurs (aproape) fără greşeală. Germanii au impresionat încă din primul meci, 4-0 cu Portugalia lui Cristiano Ronaldo, dar mai ales în semifinala cu Brazilia, 7-1.
Germania: Neuer - Lahm, Boateng, Hummels, Höwedes - Kramer (Schurrle '31), Schweinsteiger - Müller, Kroos, Özil (Mertesacker '120)- Klose (Gotze '88). Selecţioner: Joachim Löw
Argentina: Romero - Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo - Mascherano, Biglia, Pérez (Gago '86) - Higuain (Palacio '77), Messi, Lavezzi (Aguero '46). Selecţioner: Alejandro Sabella
Germania a mai câştigat titlul mondial în 1954, 1974 şi 1990.