Euroinstal Timisoara - boilere, centrale termice, sisteme de incalzire

Girocanul Ionel Pascota se impune in Slovacia

acum 1 deceniu si 5 luni
848

Ionel Pascotă a reuşit o nouă victorie, de această dată în campionatul Romanian Superbike. Etapa de duminică a avut loc în Slovacia, iar giroceanul s-a impus în ciuda problemelor mecanice avute. Zilele trecute a avut loc în Slovacia a patra etapă din Romanian Superbike. Echipă din Giroc a fost prezența de Aron Romocea, Simuț Cosmin la clasă 600 Supersport și Ionel Pascota la clasă 1000 Superbike, sportivi legitimati la Pascota Racing Team Giroc.
Prima zi, dedicată calificărilor l-a avut lider pe Ionel Pascota cu toate că acesta a întâmpinat mari probleme la suspensia față a motocicletei. Pe locul doi s-a aflat Cătălin Cazacu - Taifun Racing și pe poziția a treia a fost Ionuț Mistode - BGS Motorsport.
Pascotă a pornit astfel de pe prima poziţie a grilei cursei care a avut 10 ture de circuit. După prima tură Pascota a ales să rămână pe poziția a doua până spre finalul cursei după care să atace prima poziție și să câștige cursă, lucru care s-a și întâmplat.
Rezultatele finale ale cursei l-au găsit pe Ionel Pascota - Pascota Racing Team Giroc, pe primul loc, urmat de Cătălin Cazacu - Taifun Racing și Daniel Vârgolici - Amkart Racing
La clasă 600 Rokies, Simuț Cosmin câștigă locul 1 și Aron Romocea a terminat cursă pe locul 5 la clasă Supersport.
„A fost o cursă foarte dificilă pentru că nu am mai pățit așa ceva până acum, să nu pot regla furcă față a motocicletei. Împreuna cu Mircea, mecanicul meu, am încercat toate variantele posibile pentru a regla motocicletă și a avea o cursă mai ușoară dar nu am reușit în totalite. În acestă competiţie nu participăm constant în acest an și am participat la această cursă pentru antrenament, dar ajunși acolo au apărut alte probleme neprevăzute și tot ce ne-am dorit a fost să reparăm motocicletă și să câștigăm cursa. Problema nu am reparat-o, dar cursa am câștigat-o. Este bine că am fost prezenți și am aflat de acestă problemă înainte de următoarea etapă de Campionat Național și avem timpul necesar pentru a ne pregăti. Următoare etapă importantă va fi săptămâna viitoare și va conta pentru Campionatul European de Est care se va desfășura la Plevna în Bulgaria unde mă aflu pe locul 1 în Campionat la clasă 600 Supersport”, a spus Ionel Pascotă.