PFS Cleaning Timisoara - curatenie industriala in Timisoara, Craiova, Targu Jiu, Turnu Severin, Oradea, Arad - alpinism utilitar, vanzare produse curatenie, curatenie pentru birouri, curatenie pentru hale, curateniedupa constructori, spalat mocheta cu monodisc

Halep şi Begu s-au calificat in turul doi la Australian Open

Halep şi Begu s-au calificat în turul doi la Australian Open

Vizualizari
1028

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Româncele Simona Halep şi Irina Camelia Begu au câştigat partidele cu Karin Knapp şi Angelique Kerber şi s-au calificat în turul doi de la Australian Open

Luni a început primul turneu de Grand Slam al anului 2015, iar în primul meci de pe arena Rod Laver a fost prezentă românca Simona Halep. Aceasta este a treia favorită a turneului, iar în prima rundă a întâlnit-o pe italianca Karin Knapp. La casele de pariuri sportive online românca a fost considerată mare favorită, chiar dacă adversara nu era una aşa accesibilă. Italianca ocupa locul 50 în clasamentul WTA şi este o jucătoare puternică.

Meciul a fost început slab de Simona Halep care şi-a pierdut serviciul rapid, iar italianca a condus cu 2-0. A revenit însă foarte bine cu patru game-uri câştigate la rând, iar apoi i-a fost uşor să se impună în primul set cu 6-3. Şi setul doi a fost început la fel de româncă, aceasta pierzându-şi serviciul în chiar primul game. Dar şi de data aceasta a revenit foarte bine şi a câştigat trei game-uri consecutiv. Apoi a pierdut iarăşi serviciul, însă italianca nu a reuşit să câştige nici un game pe propriul servici în setul doi şi astfel Simona Halep s-a impus în setul doi cu 6-2.

Pe lângă Simona, în turul doi de la Melbourne s-a mai calificat încă o româncă. Este vorba de Irina Camelia Begu care în primul tur a jucat cu favorita numărul 9 a turneului, germanca Angelique Kerber. Puţini se aşteptau ca românca să facă un meci mare, mai ales că primul set l-a început cu un game pierdut pe propriul serviciu. Însă apoi au urmat cinci game-uri câştigate la rând de româncă şi era greu de crezut că va pierde acest prim set. Germanca a avut o revenire bună, dar până la urmă Begu s-a impus cu 6-4. Din păcate în setul doi românca a jucat foarte slab şi a pierdut cu 6-0. Se părea că lucrurile au revenit la normal, iar favorita meciului va merge mai departe. Nu a fost însă aşa deoarece în setul trei Irina Begu a jucat foarte bine şia câştigat setul cu 6-1.

Tot luni au mai jucat alte două românce la Australian Open, însă amândouă au fost eliminate. Prima a fost Alexandra Dulgheru care a întâlnit-o pe australianca Jarmila Gajdosova. Românca a început slab partida şi a fost condusă cu 4-0 în primul set. Până la urmă a pierdut setul doar cu 6-3. În setul doi Alexandra şi-a pierdut serviciul în game-ul trei, iar acesta a fost singurul break al setului şi astfel Gajdosova s-a impus cu 6-4. Ultima reprezentantă a României care a jucat luni a fost Sorana Cîrstea care a dat piept în primul tur cu rusoaica Alexandra Panova. Primul set a fost foarte echilibrat şi câştigat cu 7-5 de jucătoarea din Rusia. În setul doi românca a jucat foarte slab şi l-a pierdut cu 6-0.

Meciurile din turul doi de la Australian Open vor începe miercuri. Simona Halep va întâlni înaceastă fază pe Jarmila Gajdosova şi speră să o răzbune pe Alexandra Dulgheru. De cealaltă parte Irina Camelia Begu se va duela cu cehoaica Katarina Siniakova care în primul tur a eliminat-o în două seturi pe rusoaica Elena Vesnina.