Claudia Nastacă - organizator de cursuri din Timisoara pentru copii, ateliere pentru copii

Se vede play-off-ul! Victorie in ultima secunda pentru BCM Danzio

acum 1 deceniu si 2 zile
742

Meci rezolvat de o jucătoare de geniu. BCM Danzio a reușit să se impună în meciul de pe teren propriu cu CS Phoenix Galați cu un coș reușit în ultima secundă de joc. A fost 76-75 pentru gruparea bănăţeană după o partidă cu multe schimbări de lider și un final decis de Biljana Pesovic cu o triță venită la ultima fază a jocului.
Scorul la prima pauză a fost 19-14 pentru alb-violete, iar la jumătatea meciului conduceau oaspetele cu 31-30. Echilibrul a continuat și în sfertul trei, la capătul căruia timișorencele aveau un punct avans, 50-49. După ce au fost conduse și la 8 puncte în sfertul final, fetele lui Dan Ionescu au reușit să revină și să se impună prin aruncarea reușită de cea mai experimentată jucătoare din lot.
Autoarea coșului victoriei, Biljana Pesovic, a fost și coșghetera partidei cu 31 de puncte, sârboaica având o zi de excepţie. Au urmat-o Milana Zivadinovic (14 puncte), Milena Marjanovic (12 puncte și 8 recuperări), Adina Stoiedin (10 puncte, 7 recuperări), Tunde Kilin (6 puncte) și Marta Fodor (3 puncte). De cealaltă parte, Earnesia Williams a încheiat partida cu 24 de puncte și 12 recuperări.