Anunt Diamant Euroinstal - Simion Barnutiu

Euroinstal Timisoara - instalatii sanitare, centrale termice, cazane lemne

Timisoara Saracens bate din nou Steaua si joaca a treia oara la rand finala Cupei Romaniei

acum 8 ani si 11 luni
855

Timisoara Saracens a obtinut cea de-a treia calificare consecutiva in ultimul act al Cupei Romaniei, dupa ce a invins cu rezultatul de 36-7 pe Steaua Bucuresti in semifinalele competitiei, partida gazduita de stadionul Gheorghe Rascanu fiind dominata autoritar de banatenii care au marcat patru incercari.
In primul sfert de ora al jocului pe fondul superioritatii inaintarii timisorenilor, acestia au beneficiat de doua lovituri de pedeapsa, Valentin Calafeteanu reusind sa concretizeze doar una dintre tentativele de tinta si elevii lui Grainger Heikell aveau un avantaj fragil de 3-0. A venit insa o pasa gresita a lui Andrei Filip, Stelian Burcea a interceptat si a patruns nestingherit catre terenul de tinta al bucurestenilor pentru un prim eseu transformat de Valentin Calafeteanu, pana la jumatatea primei reprize Steaua neavand nicio situatie clara de a marca.
La scorul de 10-0, militarii au incercat sa puna presiune asupra gazdelor insa atacurile previzibile ale acestora precum si defensiva atenta a sarazinilor timisoreni au facut imposibila gasirea unui culoar catre terenul de tinta, elevii lui Cristi Petre fiind nevoiti sa se multumeasca cu o lovitura de pedeapsa pe care insa Andrei Filip a irosit-o. Dupa cele cateva minute bune ale bucurestenilor, Timisoara Saracens a revenit in atac si o faza purtata pe traseul Valentin Calafeteanu-Jody Rose-Catalin Fercu l-a adus in situatia de a marca pe Stephen Shennan, acesta fiind placat in extremis. In urma acestui asalt al banatenilor, Tupou Petelo a fost sanctionat cu cartonas galben, iar Valentin Calafeteanu a marit ecartul din lovitura de pedeapsa.
Prima parte a jocului s-a incheiat cu rezultatul de 23-0, dupa un nou eseu al timisorenilor, actiune initiata de Stephen Shennan, la finalizare aflandu-se Manumua Tevita, pentru ca Valentin Calafeteanu sa-si treca in cont o transformare, respectiv o lovitura de pedeapsa.
Timp de 20 de minute in repriza secunda s-a jucat fara a se marca puncte, cartonasul galben vazut de Fonovai Tangima a rupt insa echilibrul numeric din teren si Ionut Dumitru dupa o cursa de aproximativ 60 de metri a finalizat in terenul de tinta advers, transformarea apartinandu-i lui Tudor Boldor. Aveau sa fie singurele puncte marcate de ros-albastrii, pentru ca finalul i-a gasit tot pe timisoreni in ofensiva, Jack Umaga, dupa o interceptie si Stelian Burcea, in urma unei gramezi ordonate la cinci metri de terenul de tinta al militarilor fiind autorii a inca doua incercari care au stabilit rezultatul final.
Timisoara Saracens s-a calificat pentru a treia oara consecutiv in finala Cupei Romanei, in partida cu trofeul pe masa banatenii urmand sa intalnesca pe Stiinta Baia Mare.
Finala va avea loc pe 21 mai si se va disputa pe Stadionul Dan Paltinisanu din Timisoara.