Euroinstal Timisoara - instalatii sanitare, centrale termice, cazane lemne

Nationala de fotbal a Romaniei a pierdut testul cu Israel de la Timisoara

acum 1 deceniu si 5 luni
1564

Noul echipament, de culoare rosie, nu le-a purtat noroc fotbalistilor romani in amicalul cu nationala Israelului, disputat miercuri seara la Timisoara, in fata a peste 17.000 de spectatori. Elevii lui Razvan Lucescu au pierdut cu scorul de 0-2, aceasta fiind cea de a patra infrangere consecutiva in fata selectionatei din Tara Sfanta, pentru care a evoluat si superstarul lui Liverpool, Yossi Benayoun, autor a unui gol pe arena "Dan Paltinisanu". Galerie foto:
Ramasi cu un gust amar dupa ratarea Mondialului african, tricolorii au sperat sa obtina un rezultat pozitiv, care sa le ridice moralul in perspectiva campaniei de calificare la Europenele din 2012. Fara Mutu - suspendat, Chivu, Rat si Apostol - toti accidentati, Lucescu jr. a mizat pe o formula de echipa indeita, cu debutantul Florescu pe post de coordonator de joc si timisoreanul Pantilimon intre buturi, in timp ce lui Radoi i-a fost incredintata banderola de capitan.
Primul meci al anului pentru fotbalistii romani s-a incheiat, din pacate, prost. Chiar daca inceputul le-a apartinut in totalitate, datorita fazelor periculoase create la poarta israelienilor. Cea mai mare ocazie a reprizei intai l-a avut in prim plan pe Roman, insa sutul sau nu l-a surprins pe Aouate. Romania a reusit sa introduca mingea in poarta oaspetilor in minutul 33, prin Marica, dar acesta fusese semnalizat in offside in momentul pasei de la Daniel Niculae, astfel incat golul nu a putut fi valadat.
In schimb israelienii au puctat cu un minut inainte de pauza, in urma unei faze frumoase create de vedeta Benayoun, care a si finalizat dupa un slalom printre fundasii adversi.
Nemultumit de evolutia elevilor sai, in repriza secunda Razvan Lucescu a operat cateva schimbari in linia de mijloc. Chiar si asa, jocul haotic nu le-a permis tricolorilor sa inscrie. Marica a fost cel mai aproape de a-si atinge tinta, insa mingea expediata de el a fost respinsa de pe linia portii de Yoav Ziv. Asta a fost singura ocazie reala de egalare.
Nici macar aparitia lui Gigel Bucur (indelung aclamat de public) si Marius Niculae nu a stimulat atacul romanilor. Mai mult decat atat, cu sase minute inainte de final, oaspetii aveau sa mai puncteze odata, prin Elyaniv Barda. Decarul israelian a transformat o lovitura de pedeapsa dictata pentru un fault in careu a lui Nesu. Barda, care fusese jucatorul faultat, a trebuit sa repete executia penalty-ului, la cererea arbitrului, dar a sutat cu siguranta si a doua oara in stanga lui Pantilimon.
Incasarile rezultate in urma vanzarii de bilete la acest meci au fost donate victimelor devastatorului cutremur din Haiti.
Desi nu am mai castigat impotriva Israelului de 14 ani, statistica ne este totusi favorabila. In cele 20 de confruntari care au avut loc pana acum zece s-au incheiat cu victoria tricolorilor, iar alte cinci partide s-au terminat la egalitate. Galerie foto:
Au evoluat
Romania (antrenor Razvan Lucescu): Costel Pantilimon - Vasile Maftei, Dorin Goian ('46, Gabriel Tamas), Mirel Radoi (c), Mihai Nesu ('85, Laszlo Sepsi) - Mihai Roman ('46, Ciprian Deac), Paul Codrea ('72, Razvan Paduretu), George Florescu ('83, Tiberiu Ghioane), Banel Nicolita ('79, Andrei Cristea) - Ciprian Marica ('62, Marius Niculae), Daniel Niculae ('62, Gheorghe Bucur).
Israel (antrenor Eli Ohana): Dudu Aouate ('46, Nir Davidovitch) - Klemi Saban, Tal Ben Haim ('70, Din Mori), Avi Strul ('53, Dekel Keinan), Yoav Ziv - Gil Vermouth ('70, Bebras Natcho), Biram Kayal ('90, Roni Gafni), Yossi Benayoun ('81, Omer Golan), Avihay Yadin ('46, Tamir Cohen) - Roberto Colautti ('46, Shlomi Arbeitman), Itay Schechter ('46, Elyaniv Barda).

Anunt Diamant Alexandru Mușătoiu Cabinet de Avocat

Alexandru Mușătoiu Cabinet de Avocat Timișoara - Alexandru Mușătoiu este membru al Baroului Timiș. Cabinetul de avocat a fost fondat în anul 2006, poziționându-se în segmentul cu cei mai buni și serioși avocați din Timișoara.