Mai e mult pana in grupele Champions League

acum 1 deceniu si 6 luni
1073

Sansele ca in aceasta toamna sa vedem la Timisoara echipe precum FC Barcelona, Real Madrid sau Manchester United s-au redus considerabil dupa ce fotbalistii antrenati de Ovidiu Sabau au pierdut cu scorul de 0-2 mansa tur a play-off-ului Champions League, disputata in fata lui VfB Stuttgart chiar pe arena "Dan Paltinisanu". Timo Gebhart (min. 28), in urma unui penalty scos de Ciprian Marica, si Aleksandr Hleb (min. 30) au fost marcatorii acestei partide.
Alexa si colegii sai nu au reusit sa repete evolutia excelenta din meciurile cu Sahtior Donetk, pe care o eliminasera in turul trei preliminar. O posibila explicatie ar fi absenta din lot a lui Bourceanu si Parks, primul suspendat pentru cumul de cartonase galbene, iar al doilea accidentat.
Evoluand ca titular in echipa oaspetilor, Ciprian Marica poate fi considerat autorul moral al primului gol inscris de svabi, dupa o faza la care atacantul roman si-a demonstrat clasa in fata unei defensive banatene visatoare. Acesta a patruns in careu si l-a pacalit pe Pantilimon, caruia nu i-a ramas decat optiunea faultului. Gebhart si-a asumat responsabilitatea executarii loviturii de pedeapsa, iar goalkeeper-ul timisorean nu a ghicit coltul. Peste numai doua minute, Hleb a dublat avantajul nemtilor, dupa o actiune personală de toata frumusetea.
Elevii lui Sabau ar fi putut reduce din diferenta in minutul 32, insa Magera nu a gasit drumul spre gol cu toate ca era nemarcat. Dupa pauza, tot oaspetii au fost parca mai periculosi, dar scorul a ramas neschimbat pana la final. Pantilimon si-a rascumparat partial greseala din prima repriza, intervenind cu succes la sutul expediat de Marica. La cealalta poarta, Lehmann a avut o interventie providentiala in fata lui Bonfim.
Adepta unui joc pragmatic, dar extrem de eficient, VfB Stuttgart a luat astfel o optiune importanta in vederea calificarii in grupele Champions League, sub privirile "Kaiserului" Franz Beckenbauer, aflat in tribunele stadionului "Dan Paltinisanu". De altfel, atat el cat si ceilalti membri ai delegatiei oaspete au remarcat atmosfera extraordinara creata de fanii timisoreni pe parcursul celor 90 de minute de joc. Returul de saptamana viitoare pare o simpla formalitate pentru gruparea germana, in timp ce FC Timisoara e mai aproape de participarea in Europa League.
FC Timisoara: Pantilimon - Bonfim, Nibombe, Cisovsky, Artiom Karamian ('77, Latovlevici) - S. Stancu, Alexa (cpt.), Scutaru ('46, Borbely), Arman Karamian - G. Bucur, Magera ('69, Cl. Ionescu).
VfB Stuttgart: Lehmann - Celozzi, Tasci, Delpierre, L. Magnin - Gebhart ('86, Rudy), Khedira, Hitzlsperger (cpt.), Hleb ('61, Elson) - Pogrebnyak ('76, Schieber), Marica.
Au arbitrat: Manuel Olegario - Jose Cardinal si Bertino Miranda (toti din Portugalia).
Declaratii la final de meci
Ioan Ovidiu Sabau (antrenor FC Timisoara): "Fata de cele doua jocuri cu Sahtior nu am avut aceeasi determinare si disciplina tactica. Am jucat cu prea multa teama. Ne-am creat ocazii de a marca, insa nu am fost destul de concentrati. Golul al doilea ne-a turnat plumb in picioare. Avem public de Champions League, iar pentru noi a fost o buna experienta sa vedem la ce nivel ne aflam. Felicit jucatorii pentru ca s-au luptat pentru un rezultat bun. Nu am ce sa le reprosez. Realistic vorbind avem foarte putine sanse de calificare in grupele Ligii Campionilor. Faptul ca ne-a lipsit doi jucatori de baza ne-a costat foarte mult".
Markus Babbel (antrenor VfB Stuttgart): "Am avut si noroc, dar consider ca victoria a fost meritata. Ne mai asteapta insa 90 de minute grele pe care trebuie sa le abordam cu maxima concentrare. Sunt multumit de evolutia lui Ciprian Marica, care a lucrat in beneficiul echipei facand si faza de aparare. Nu a fost o victorie usoara. Am intalnit un adversar redutabil. Ne asteapta un retur dificil. Atmosfera din tribune a fost de super clasa, la nivel de Champions League. Complimente publicului timisorean".