Vizualizari
795

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

BCM Elba Timisoara a inregistrat prima infrangere din actuala editie a Cupei Europei Centrale la baschet masculin, competitie a carei finala a disputat-o in sezonul trecut. Dupa victoria de pe teren propriu obtinuta impotriva formatiei maghiare Marso Vagep Nyiregyhaza (96-81), trupa lui Dragan Petricevic a cedat marti seara in fieful austriecilor de la Arkadia Traiskirchen, scor 69-71.
Probabil, in conditii normale, rezultatul ar fi fost altul. Banatenii au acuzat din plin arbitrajul ostil. De altfel, tehnicianul bosniac al echipei noastre a privit mai bine de jumatate de meci din tribune, dupa ce a fost sanctionat pentru doua greseli tehnice. Elba a primit si doua greseli antisportive inainte de pauza mare, astfel incat gazdele au intrat la vestiar in avantaj (34-30).
Diferenta de patru puncte s-a mentinut si dupa sfertul trei (50-46), iar ultimele zece minute au apartinut timisorenilor, care insa nu au avut puterea sa rastoarne situatia.
Urmatoarea partida pe care Elba o va disputa in Cupa Europei Centrale este programata pe 15 decembrie, de asemenea in deplasare, contra maghiarilor de la Nyiregyhaza. Pana atunci, Paltinisanu si colegii sai vor joaca sambata, pe teren propriu, impotriva echipei CS Otopeni, meci contand pentru etapa a 13-a din cadrul Diviziei A.