Euroinstal Timisoara - instalatii sanitare, centrale termice

Cu un pas in turul urmator al Cupei EHF

acum 8 ani si 6 luni
790

SCM Poli Timisoara a obtinut o victorie pretioasa in prima mansa a turului secund preliminar al Cupei EHF. Banatenii s-au impus in Norvegia, pe terenul echipei OIF Arendal. Meciul a fost ca d eobicei cand joaca violetii, nerecomandat cardiacilor, dar totul este bine cand se termina cu bine. In prima repriza ambele echipe au fost la conducere, dar s-a intrat la egalitate la pauza, 12-12. In partea a doua, gazdele s-au desprins la 18-15, dar banatenii au intors scorul si s-au impus cu 24-23.
„Am jucat foarte disciplinat tactic, iar defensiva 3-2-1, pe care am exersat-o pentru meciul cu norvegienii, şi-a arătat efectul. Experienţa unor jocuri precedente cu alte echipe nordice m-a făcut să schimb puţin apărarea, pentru a incomoda atacurile şi combinaţiile adversarilor. Apărarea noastră a fost foarte concentrată şi în momente în care norvegienii jucau cu un om mai puţin, pentru că şi atunci ei erau la fel de rapizi şi de periculoşi. Mă bucur că l-am putut folosi pe Cristi Fenici, care a fost uşor accidentat şi înaintea acestui meci. Toată lumea a evoluat bine, inclusiv portarii, care s-au completat foarte bine. De această dată, Savic a apărat mai mult, dar pe final Daskaloski a avut şi el intervenţii datorită cărora am reuşit să ne impunem. Puteam să câştigăm şi la 2-3 goluri diferenţă. Suntem foarte obosiţi, ne aşteaptă din nou un drum greu şi la mijlocul săptămânii jocul de campionat cu Turda, iar sâmbăta viitoare, returul”, a spus Pero Milosevic, tehnicianul violeţilor. „Ne-am aşteptat la un meci greu, pentru că adversarii noştri practică un handbal bun. Noi, însă, am făcut unul dintre cele mai inspirate jocuri defensive de când evoluăm în această formulă de echipă. Rezultatul ne dă speranţe că vom face un meci la fel de bun şi acasă şi astfel să ajungem în turul al III-lea preliminar. Meciul s-a decis în ultimele cinci minute, când ne-am distanţat la două lungimi diferenţă şi nu am mai primit goluri, în aşa fel încât să fim egalaţi. Am câştigat o primă repriză a dublei cu norvegienii, abia după ce vom trece cu bine şi de a doua parte ne putem considera câştigători”, a spus şi Cristi Fenici, căpitanul Politehnicii.
Returul va avea loc sambata in Timisoara, dar pana atunci, Poli va disputa o etapa si in campionat, la Turda.