Victorie si calificare in finala nationala pentru Informatica Timisoara

Vizualizari
786

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Dupa 1-1 la general, marti seara s-a disputat jocul decisiv pentru calificarea in marea finala a campionatului, intre liderul sezonului regulat, Informatica Timisoara si surprinzatoarea echipa United Galati. Meci foarte bun facut de banateni, joc spectaculos, goluri fabuloase, spectacol total in aceasta seara in Sala Constantin Jude, iar echipa din Timisoara se califica in finala Ligii I de Futsal inca din primul an de la infiintare!
Gazdele au controlat inca de la inceput jocul si si-a creat ocazii mari, cele mai mari fiind ale lui Slaven Novoselac, care pentru prima data a trimis pe langa poarta care era goala, iar apoi trimitand peste poarta in situatie de unul contra unul cu portarul. In minutul 11, Slobodan Janjic a deschis scorul, dupa ce o combinatie rapida de pase la marginea careului l-a lasat singur cu portarul galatenilor si a reusit sa inscrie saltand mingea peste umarul portarului. United a reusit sa ajunga doar de trei ori la poarta amfitrionilor, insa de fiecare data Vasile Giurcanu a fost de neinvins, avand interventii spectaculoase. In ultimul minut de joc, Gabriel Dobre marcheaza un super gol dintr-un voleu de la 9 metri, de langa tusa, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 2-0.
United a inceput tare a doua repriza, insa jucatorii violeti au reusit din nou sa puna stapanire pe joc, iar in minutul 25, Slaven Novoselac s-a revansat pentru ocaziile ratate si a inscris pentru 3-0. Stoykov a redus din diferenta in minutul 32, insa scorul final avea sa fie stabilit de Robert Lupu, care a inscris superb, trimitand mingea puternic de pe partea dreapta in vinclul portii galatenilor.
In zilele urmatoare urmeaza sa se afle adversarul din marea finala, care va fi Autobergamo Deva sau City'us Tg. Mures.
Informatica Timișoara: Vasile Giurcanu, Theodor Lungu, Robert Voin – Robert Lupu, Gabriel Dobre(C), Adrian Calugareanu, Slobodan Janjic, Stefan Rakic, Dusan Milojevic, Slaven Novoselac, Felipe Oliveira, Savio Valadares.