Oferim publicitatea online prin intermediul site-urilor: timisoreni.ro, ​bucuresteni.ro, ​aradeni.ro, ​roportal.ro, ​clujeni.com, ​ghid-constructii.ro etc, medicina-umana.ro si constanteni.ro suport clientului pentru o promovare de calitatea in mediul online.

Efort IMENS in Ghnecea pentru o VICTORIE extraordinara. RCM a batut şi Steaua

acum 1 deceniu si 6 luni
747

Steaua Bucuresti si RCM Timisoara s-au intalnit pe stadionul Ghencea in cea de-a treia etapa a Play-Off-ului, banatenii reusind o victorie pentru care au trebuit sa se intrebuinteze serios pana in ultimele secunde ale partidei. Este cu atat mai importanta cu cat in Ghencea, RCM a pierdut singuruzl meci din actualul sezon, demonstrand astfel ca merita sa fie pe primul loc.
Partida a inceput cu militarii dominand, fapt care dupa primul sfert de ora le putea aduce in cont sase puncte dar Vlaicu a concretizat doar una din cele doua lovituri de pedeapsa avute si Steaua conducea cu 3-0.
Timisorenii au marcat primele puncte in minutul 26, atunci cand Vali Calafeteanu a reusit sa trimita printre barele butului o penalitate restabilind egalitatea.
Finalul primei parti a apartinut banatenilor si dupa doua greseli in defensiva ale ros-albastrilor s-au desprins la un ecart de 12 puncte.
Mai intai Calafeteanu a trimis un balon de urmarire, Vlaicu nu a reusit sa intre in posesie si tot mijlocasul la gramada al timisorenilor a marcat primul eseu al jocului. Acelasi Calafeteanu a transformat si Timisoara a trecut la conducere pe tabela de marcaj.
Nu au trecut decat doua minute si dupa un alt balon de urmarire pe care Ionut Dumitru nu a reusit sa-l gestioneze, Shennan a interceptat si l-a gasit in suport pe Burcea, capitanul banatenilor marcand a doua incercare pentru campioni.
Steaua a profitat la ultima faza a primei reprize de superioritatea numerica, Poparlan primind cartonas galben, militarii marcand un eseu dupa o intrare in forta a lui Baraulea, Vlaicu a ratat transformarea iar scorul pauzei a fost Steaua-Timisoara 8-15.
Repriza secunda a inceput cu un atac purtat la mana de stelisti, balonul ajungand la Dascalu, iar centrul ros-albastrilor a finalizat cu eseu. Vlaicu a ratat din nou transformarea, scorul devenind 15-13 in favoarea timisorenilor.
In minutul 53, Vlaicu putea sa o aduca pe Steaua in avantaj, dar fundasul stelist a ratat o noua tentativa de tinta, sapte minute mai tarziu insa Calafeteanu nu a gresit si Timisoara s-a distantat la 18-13.
Finalul a fost dramatic si dupa ce Vlaicu a ratat din 22 de metri o lovitura de pedeapsa, banatenii au fost nevoiti sa apere diferenta de scor aparandu-se in ultimul sfert de ora la limita propriului teren de tinta.
Timisoara s-a impus cu 18-13, gratie efortului facut in defensiva aparanu-se eroic în ultimele minute, sub presiune. RCM are 3 victorii din 3 partide si este pe primul loc in play-off, in timp ce Steaua este pe 3 cu un singur succes, dar şi cu două puncte bonus acumulate.