Timisoara

Olimpiada Nationala de Arta Actorului se intoarce la acasa

Detalii eveniment

Categorie
Evenimente sociale
Modificat
acum 5 ani si 6 luni
Vizualizari
691

Reprezentari

DataOraLocatie
Marti 7 aprilie 2015 - Joi 9 aprilie 2015

Voteaza & Distribuie

Prezentare eveniment

Olimpiada Națională de Arta Actorului se întoarce la acasă
În perioada 7 – 9 aprilie 2015 Timișoara, Inspectoratul Școlar Județean Timiș și implicit Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” vor găzdui din nou Olimpiada Națională de Arta Actorului. După opt ani, Olimpiada Națională de Arta Actorului se întoarce acasă pentru că aici s-a născut. În anul 2004, catedra de teatru „Diogene Bihoi” din Cadrul Colegiului Național de Artă „Ion Vidu” demarează Festivalul Național de teatru pentru liceele vocaționale, primul festival de teatru din țară pentru liceele cu profil vocațional care au secție de teatru.
La cea de a III-a ediție, în anul 2007, la inițiativa doamnei prof. univ. dr. Violeta Zonte și a domnului lect. univ. dr. Silviu Văcărescu, dar și prin generozitatea și deschiderea Ministerului Educației și Cercetării Științifice, reprezentat de d-l Inspector General Adrian Brăescu, se naște ideea de a transforma acest festival în Olimpiadă Națională. Astfel în anul 2008 are loc prima ediție a Olimpiadei Naționale de Arta Actorului.
Chiar dacă în cei opt ani, la Timișoara, s-au mai desfășurat secțiuni ale acestei Olimpiade (2010 – secțiunea Trupe de teatru, 2011 – secțiunea Individual) în acest an avem bucuria de a găzdui ambele secțiuni la care vor participa un nr. de 150 de elevi și profesori din 11 licee de profil din țară: Arad, Botoșani, Brăila, București, Buzău, Cluj-Napoca, Galați, Iași, Tg Jiu, Tulcea, Timișoara. Olimpiada se va derula pe două secțiuni: secțiunea Individual și secțiunea Trupe de teatru, ambele secțiuni desfășurându-se în cele două săli, Sala Studio și Sala Mare, a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timișoara. Punerea la dispoziție a celor două săli a fost posibilă prin bunăvoinţa și dragostea pentru profesia a d-lui directorAttila Balázs.
Juriul din acest an este format din profesori universitari de profil din cele mai importante centre universitare din țară: București, Cluj, Iași, Tg Mureș și Timișoara, președintele acestui juriu fiind Doamna Decan a Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara, prof. univ. dr. Violeta Zonte.
Pentru desfășurarea acestui eveniment de amploare din orașul nostru ne bucurăm de sprijinul: Ministerului Educației și Cercetării Științifice, Inspectoratului Școlar Județean Timiș, Consiliului Județean Timiș, Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”, Facultății de Muzică și Teatru – U.V.T., Teatrului Național „Mihai Eminescu” Timișoara, cărora le mulțumim din nou pentru faptul că se dovedește încă o dată că atunci când vorbești despre TEATRU vorbești despre UNITATE și despre ECHIPĂ.


Program olimpiadă
Marți, 7 aprilie 2015

Ora 10.00 – Deschiderea festivă, Sala de spectacole a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Ora 10.30 – Improvizație clasa a XI-a Sala de spectacole a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”
Ora 11.30 – Improvizație clasa a XII-a Sala de spectacole a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”

Pauză 12.30-14.00
14.00-15.15 –Repertoriu individual clasa a XI-a fete, Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Voloșcu Renata (Botoșani), Muscalu Andreea (Brăila), Moșanu Sabina Ecaterina (București), Despa Mădălina Nina (Buzău), Nicoschi Ioana Teodora (Cluj)

15.30-16.45Repertoriu individual clasa a XI-a fete, Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Șerban Andreea (Galați), Baroi Ana Eleonora (Iași), Băloi Elena (Tg. Jiu), Tudoran Oana Maria (Timișoara), Asan Melisa Geanina (Tulcea)

17.00-18.15 Repertoriu individual clasa a XI-a băieți Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Ciuciu Raul (Arad), Druţu Andrei (Botoșani), Leca Adrian Vergil (Brăila), Udatu Visarion (Buzău), Sarachie Vlad Mihai (Cluj)

18.30-19.30 Repertoriu individual clasa a XI-a băieți Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Chiculiţă Marian Alexandru (Galați), Grosu Răzvan Constantin (Iași), Bojincă Luis (Tg. Jiu), Mocanu Anton (Tulcea)
*Participanţii se vor prezenta cu cel puţin jumătate de oră înaintea intrării în concurs

Miercuri, 8 aprilie 2015

9.00-9.45
VIȚELUL DE AUR, după Ilf și Petrov, adaptare de Marian Parfeni, regia Marian Parfeni
Liceul de Arte „Sabin Drăgoi” Arad

10.00-10.45
JOCUL DE-A VACANȚA, adaptare după Mihail Sebastian, regia Lenuș Teodora Moraru
Liceul de Artă „Ștefan Luchian” Botoșani

11.00-11.45
VISUL UNEI NOPȚI DE VARĂ, adaptare după W. Shakespeare, regia Jarcu Zane și Nicoleta Brânzia
Liceul de Arte „Hariclea Darclée” Brăila

12.00-12.40
CAFENEAUA, scenariu de Mariana Ghițulescu după texte din literatura română și universală: „Wallys Caffe” de Sam Bobrick, „Ușa” de Matei Vișniec, „Malala” de Malala Yousafzai, „Nebuna din Chaillot” de Jean Giraudoux, „Îngerul orașului” de Tudor Chirilă, regia Mariana Ghițulescu
Colegiul Național de Arte „Dinu Lipatti” București

12.55-13.35
COMITETUL DE FEMEI, de Roxana Andronescu, regia Anda Pantiș/Viorica Radu
Liceul de Arte „Margareta Sterian” Buzău

Pauză 13.35-15.00

15.00-15.50
ÎNGERI CĂZUȚI, adaptare după „Trainspotting” de Irvine Welsch, regia Elena Corb, regia tehnică Andrei Răzvan Mitrea
Liceul de Coregrafie și Artă Dramatică „Octavian Stroia” Cluj-Napoca

16.05-16.55
JOCUL DRAGOSTEI ȘI AL ÎNTÂMPLĂRII, de Marivaux, regia Daniela Nistor Enache și Mihăilescu Victor
Liceul de Arte „Dimitrie Cuclin” Galați

17.10-17.40
ULTIMUL GODOT DINTRE TOȚI, adaptare după Matei Vișniec
Colegiul de Artă „Octav Băncilă” Iași

17.55-18.25
PAPARAZII sau CRONICA UNUI RĂSĂRIT DE SOARE AVORTAT, de Matei Vișniec, regia Dragoș Spahiu
Liceul de Arte „Constantin Brăiloiu” Tg. Jiu

18.40-19.30
CAMERISTELE, scenariu dramatic după Jean Genet și Jean Paul Sartre, regia Ion Dore
Liceul de Arte „George Georgescu” Tulcea

19.45-20.45
REVIZORUL, de N.V. Gogol, regia Cătălin Ursu și Mirela Puia
Colegiul Național de Artă „Ion Vidu” Timișoara

Joi, 9 aprilie 2015

9.00-10.15 – Repertoriu individual clasa a XII-a fete Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Boiciuc Mihaela (Arad), Cuţescu Mădălina (Brăila), Odagiu Monica Elena (București), Drăghiciu Mădălina Cosmina (Buzău), Lorán Betty (Cluj)

10.30-11.30 – Repertoriu individual clasa a XII-a fete Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Teleman Georgiana (Iași), Tomoescu Emilia (Tg. Jiu), Gavril Patricia (Timișoara), Stan Lavinia Andreea (Tulcea)

11.45-13.00 Repertoriu individual clasa a XII-a băieți Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Patcău Claudiu (Arad), Mihalache Dorin (Brăila), Ionescu Andrei Nicolae (București), Dragomir Alexandru (Buzău), Miron Marius (Cluj)

13.15-14.15 Repertoriu individual clasa a XII-a băieți Sala Studio Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely”: Luca Alexandru (Iași), Rădulea Vlad (Tg. Jiu), Zgăbaia Andrei (Timișoara), Furtună Marius Cosmin (Tulcea)

*Participanţii se vor prezenta cu cel puţin jumătate de oră înaintea intrării în concurs

ora 15.30 – Festivitatea de premiere, Sala de spectacole a Teatrului Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara