Vizualizari
957

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Revenirea pe meleagurile natale a fost de bun augur pentru Ionel Pascota jr., care duminica a castigat prima etapa a campionatului de motociclism Romanian Superbike in calitate de pilot al echipei Pascota Racing Team Giroc. Timisoreanul s-a impus pe circuitul de la Serres (Grecia), la clasa 600 cmc Supersport.
Dupa ce a obtinut cel mai bun timp in sesiunea de calificari, Pascota si-a fructificat avantajul de pe grila de start, terminand cele 16 tururi de pista cu 4,5 secunde avans fata de ocupantul locului doi, bulgarul Svetlin Ivanov (vicecampion est-european).
Pe locul 15 s-a clasat un alt reprezentant al clubului din comuna Giroc, Adrian Enache. La clasa debutanti, pilotul Aron Romocea a terminat cursa al patrulea, dupa ce a luat startul trei pozitii mai jos.
Urmatoarea cursa la care vor participa pilotii echipei Pascota Racing Team Giroc este programata la sfarsitul acestei saptamani, pe circuitul de la Hungaroring, si va conta in Campionatul National pe circuit!