Euroinstal Timisoara - Bulevardul Liviu Rebreanu

Debut de an oficial promitator pentru ACS Poli. Victorie mare la Mediaş

acum 1 deceniu si 1 luna
728

ACS Poli Timișoara a învins pe Gaz Metan Mediaș cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, în deplasare, în ultimul meci din etapa a 20-a a Ligii I de fotbal. Poli a dat lovitura pe finalul jocului, prin Florin Nanu (89), care a reluat din voleu centrarea lui Danijel Morariju, după ce medieșenii au ratat două lovituri de la 11 metri.
Gaz Metan a început meciul practic în inferioritate numerică, după ce Cristian Todea a fost eliminat în chiar minutul 2 al jocului, pentru lovirea cu cotul a lui Edon Hasani, la un duel aerian.
Gaz Metan a primit penalty în min. 73, când Ioan Mera l-a doborât în careu pe Jasmin Trtovac, dar Bawab nu l-a putut învinge pe portarul portughez Nuno Claro. Peste doar câteva minute, arbitrul Adrian Cojocaru a dictat din nou lovitură de pedeapsă pentru gazde, după ce Nicolas Gorobsov ar fi comis un henț în careu. De data aceasta a executat Ciprian Petre, însă şi de această dată Nuno Claro a reuşit să pareze.
Victorie mare pentru ACS Poli care se află pe un liniştit loc 11. Acum, bănăţenii se pregătesc pentru meciul din etapa viitoare, contra unui adversar accesibil, dar aflat în criză de puncte, Săgeata Năvodari.