Euroinstal Timisoara - instalatii sanitare, centrale termice, cazane lemne

Medalii pentru sportivii K-ZE Karate la Cupa Dacicus!

acum 1 saptamana si 2 zile
808

Tinerii karateka K-ZE Karate revin la Timișoara cu rezultate foarte bune de la Cupa Dacicus – competiție desfășurată sâmbătă, 6 aprilie, la Orăştie sub egida Federației Române de Arte Marțiale şi a Departamentului de Karate I.K.U. 24 sportivi ai clubului K-ZE Karate au participat sâmbătă, 6 aprilie 2026, la Cupa Dacicus, de la Orăștie.

Competiția a fost una destul de dificilă, organizată sub egida Federației Române de Arte Marțiale şi a Departamentului de Karate I.K.U. În total, au participat 24 cluburi din ţară si 350 de sportivi, concuratând pe 3 tatami, în probele de kata, kumite, kata echipe. Cei mai mici competitori s-au întrecut și la proba de kihon.

„Pentru clubul nostru, aceasta a fost prima competiție din acest an și a fost una bună pentru că ne-am testat abilitățile. Mulți sportivi au trecut la un alt nivel după examenul de centură și a fost puțin mai dificil pentru ei, însă s-au adaptat și au revenit acasă cu medalii și rezultate frumoase. A fost extraordinar, am început în forță!”, spune sensei Alexandra Pop (4 Dan), coordonatorul și antrenorul principal al Clubului Sportiv K-ZE Karate.

Clubul timișorean a adus acasă 23 de medali (8 aur, 7 argint, 8 bronz), situanduse pe locul 3 in clasamentul cluburilor.

Cu acest concurs, sportivii K-ZE KARATE au dat startul unui an competițional extrem de plin. Ei vor fi prezenți la diferite competiții din țară și străinătate, atât cu grupele de începători, cât și cu grupele de avansați. Ei se pregătesc acum pentru Cupa Cupelor de la Arad, Cupa „Pancevo” din Serbia, vor participa la Campionatele Naționale de Karate de la Timișoara și la cel de la Târgu Jiu, la Bihor Open (Oradea), iar sportivii cei mai buni vor ajunge la Campionatul Mondial de la Buenos Aires (Argentina).

DESPRE
Clubul Sportiv K-ZE KARATE este din Timișoara și a fost înființat acum 4 ani, cu scopul de a oferi un mediu pozitiv și disciplinat ca toți sportivii, de la cei începători la avansați să își atingă maximum de potențial. Toți sportivii sunt încurajați, prind încredere în ei, învață ce e prietenia și sunt educați să fie mai buni ca oameni. Sportivii clubului au adus deja numeroase premii naționale și internaționale: în 2023, clubul obținând medalia de aur la Campionatul European de Karate IKU din Slovenia.

Sensei Alexandra Pop are centura neagră 4 Dan și este maestru emerit al sportului. Ea este coordonatoarea și antrenorul principal al Clubului Sportiv K-ZE Karate și este multiplă campioană națională și internațională, iar de câțiva ani și-a dedicat timpul să antreneze micii sportivi, să le transmită bucuria și curajul de a practica acest sport nobil: karate.