Vizualizari
1211

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Dupa remiza obtinuta la Amsterdam, in Europa League, fotbalistii timisoreni au trait clipe de cosmar in cofruntarea de pe teren propriu cu Dinamo Zagreb, adversar considerat a fi cel mai accesibil din grupa. Croatii s-au impus cu 3-0, in fata unor tribune dezolant de goale, situatie fara precedent intr-un meci oficial de o asemenea importanta.
Doar circa sapte mii de spectatori au asistat din tribune la partida de joi seara, in conditiile in care capacitatea arenei "Dan Paltinisanu" este de 32.019 locuri. Nemultumirea fanilor timisoreni a fost o reactie la decizia clubului de a comercializa biletele doar la pachet, pentru toate cele trei meciuri pe care Alexa si colegii sai le vor disputa in aceasta toamna la Timisoara.
Galeria oaspetilor - echipata cu torte si fumigene - a declansat infernul inca din minutul 8, cand Milan Badelj a deschis scorul cu un sut puternic, bine plasat pe langa Pantilimon. Goga putea obtine egalarea inainte de pauza, dupa ce a scapat singur cu portarul advers, insa nu a reusit sa profite de aceasta ocazie.
Recitalul croatilor a continuat si in repriza secunda. Mai intai, in minutul 52, Sammir a finalizat cu gol o actiune colectiva, dupa care, sapte minute mai tarziu, chilianul Pedro Morales a stabilit scorul final, profitand din nou de bresele din apararea timisorenilor. Bucur si Parks s-au zbatut sa inscrie macar golul de onoare, insa soarta partidei fusese deja pecetluita.
Au evoluat echipele: FC Timisoara > Pantilimon - Bonfim, Nibombé, Mera, Artiom Karamyan - Curtean ('69, Magera), Alexa, Cl. Ionescu ('55, Bourceanu), Arman Karamyan ('46, Parks) - Goga, Bucur; Dinamo Zagreb > Loncaric - Etto, Lovren, R. Kovac, Cufre ('60, Barbaric) - Morales ('83, Calello), Vrdoljak, Badelj, Sammir - Sivonjic ('74, Papadopoulos), Mandzukic.
In cealalta confruntare a grupei A, Anderlechet Bruxelles si Ajax Amsterdam au incheiat la egalitate, scor 1-1. Clasamentul dupa primele doua etape arata astfel: 1. Anderlecht (4 puncte), 2. Dinamo Zagreb (3p), 3. Ajax (2p), 4. FC Timisoara (1p). Pe 22 octombrie, elevii lui Ioan Ovidiu Sabau vor juca tot pe teren propriu, in compania vicecampioanei Belgiei.