Euroinstal Giroc - boilere, centrale termice, sisteme de incalzire

Timişoreanul Sorin Cazacu, triplu campion european

acum 1 deceniu si 5 luni
1990

Performanţă răsunătoare pentru sportul românesc. Sorin Cazacu a devenit campion continental la categoria 120kg la Hamm, în Luxemburg, acolo unde în această săptămână a avut loc Campionatul European de Powerlifting Masters. Cel de-al doilea român înscris în concurs, Ovidiu Negulici, s-a clasat al șaptelea la 83kg, masters 2.
Timișoreanul Sorin Cazacu devine primul român campion european la masters, după o presație excepțională la recent încheiatele Campionate Europene destinate veteranilor, din Luxemburg. Creatorul unuia dintre cele mai prolifice cluburi românești de profil, CS Caza Powerlifting, s-a impus categoric la categoria 120kg, cu un total de 892,5kg, lăsându-i mult în urmă pe ocupanții următoarelor două trepte ale podiumului, norvegianul Sjol Per Ove (865kg) și olandezul Michael Kalter (807,5kg).
Sorin Cazacu s-a impus la probele de genuflexiuni, unde a reușit să ridice 362,5kg și la cea de împins în culcat, unde s-a impus clar, cu 255kg, plusând fără succes la 262,5kg. La îndreptări, timișoreanul s-a clasat al patrulea, cu 275kg, proba fiind câștigată de olandezul Kalter, care a ridicat 310kg.
O prestație bună a avut și Ovidiu Negulici, cel de-al doilea timișorean prezent la Hamm. Profesorul de matematică de la Colegiul Tehnic „Ion IC Brătianu” (fost MIU) s-a clasat al șaptelea la categoria 83kg, din cadrul concursului de masters 2. Powerlifterul născut în 1957 a ridicat 215kg la proba de genuflexiuni, 150kg la cea de împins din culcat și 200kg la îndreptări, ajungând la un total de 565kg. Timișoreanul și-a îmbunătățit astfel cel mai bun rezultat al său, stabilit la ultima ediție a Campionatelor Europene rezervate veteranilor, desfășurată în 2011, la Pilsen, atunci când realiza un total de 532.5kg.
Sorin Cazacu și Ovidiu Negulici, ambii legitimați la CS Caza Powerlifting Timișoara, au fost singurii doi sportivi români participanți la întrecerea continentală din Luxemburg.
"În Luxemburg mi-am îndeplinit un vis. Chiar dacă am mai avut medalii la balcaniade sau la jocurile dunărene, mi-am dorit întotdeauna să devin campion european. Cu multă perseverenţă am reuşit şi mulţumesc pentru acest lucru familei care m-a susţinut necondiţionat, dar şi celor care m-au ajutat din alte puncte de vedere, CJT, Primăria, Tonic Gym. Visul meu a devenit şi visul lor şi sunt mândru că am reuşit acest lucru împreună”, a spus Cazacu.
3 sportivi de la Caza Powerlifting vor reprezenta România şi la Campionatele Europene de împins/culcat, ce vor avea loc în Cehia, 8-11 august, iar Timişoara va fi gaza Campionatelor naţionale de powerlifting din septembrie.