Infrangere cu Ajax, dupa un start de vis

acum 1 deceniu si 5 luni
941

Fara victorie in cinci partide de Europa League, FC Timisoara a ratat orice sansa de a se califica in fazele superioare ale competitiei nou infiintate in acest sezon. Miercuri seara, trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a fost invinsa pe teren propriu de Ajax Amsterdam (1-2), dupa ce banatenii au deschis scorul inca din minutul 2, prin Goga, dar au ramas pe parcurs fara Bonfim si Pantilimon, eliminati pentru fault in suprafata de pedeapsa. Oaspetii au ratat insa cele doua lovituri de la 11 m, limitand astfel proportiile scorului. Galerie foto:
Cu selectionerul echipei nationale, Razvan Lucescu, in tribune, FC Timisoara a avut parte de un debut de partida perfect. Goga a marcat la prima actiune de poarta, dupa ce Bucur a pasat ideal printre trei adversari. Bucuria nu a durat prea mult pentru ca olandezii au restabilit egalitatea dupa numai sase minute. Capitanul oaspetilor, Luis Suarez, a facut ce a vrut cu fundasii banateni, invingandu-l pe Pantilimon cu un sut inselator la coltul scurt. Pana la pauza, meciul a avut un ritm alert, insa fara urmari pe tabela de scor.
Debutul reprizei secunde a adus din pacate un nou gol in contul lui Ajax, de aceasta data la finalizare aflandu-se Pantelic. Misiunea banatenilor avea sa devina si mai dificila odata cu eliminarea lui Bonfim, din minutul 50, pentru o intrare neglijenta in careu asupra unui adversar. Pantilimon s-a opus insa penalty-ului executat de Suarez.
Minutul 61 a adus inca o eliminare din echipa noastra, de aceasta data goalkeeper-ul timisorean fiind sanctionat pentru o interventie la picioarele aceluiasi Suarez, din postura de ultim aparator. Uruguayanul s-a incapatanat sa execute tot el lovitura de la 11 metri, si spre satisfactia suporterilor banateni nou-intratul Taborda a reusit sa respinga mingea.
Cu doi jucatori in minus, Alexa si colegii sai au abordat defensiv ultimele 30 de minute, in vreme ce "lancierii" s-au napustit in atac sperand sa mai inscrie. Desi ocazii au existat la poarta timisorenilor, scorul a ramas neschimbat pana la final: 1-2. Aflat pe lista de rezerve, George Ogararu nu a fost introdus in joc nici macar un minut de catre tehnicianul Martin Jol.
In cealalta partida a grupei, Dinamo Zagreb s-a impus cu 1-0 pe terenul lui Anderlecht. Pentru a continua aventura europeana, croatii sunt obligati sa invinga Timisoara in ultima etapa (pe 17 decembrie), si sa spere ca vicecampioana Belgiei va pierde la Amsterdam. In acest moment, clasamentul grupei A arata astfel: 1. Ajax Amsterdam (11 puncte), 2. Anderlecht Bruxelles (8p), 3. Dinamo Zagreb (6p), 4. FC Timisoara (2p). Galerie foto: