Euroinstal Timisoara - Bulevardul 16 Decembrie 1989

Elba s-a calificat in Final Four

acum 1 deceniu si 6 luni
983

Pentru a treia oara in ultimii patru ani, BCM Elba Timisoara va evolua in finala de 4 a Cupei Romaniei la baschet masculin. Vicecampioana din sezonul trecut a transat in favoarea sa disputa cu BC Mures Targu-Mures, desi a pierdut cu 66-76 mansa retur a sferturilor de finala. Gratie succesului obtinut pe teren propriu, scor 87-73, elevii lui Dragan Petricevic sunt cei care merg mai departe.
Dubla finalista a Cupei Romaniei in 2007 si 2008, cand a fost invinsa de fiecare data de Asesoft Ploiesti, echipa banateana are din nou sansa de a lupta in acest sezon pentru al doilea trofeu ca importanta din baschetul romanesc.
Cu 23 de puncte marcate, Nenad Markovic a fost de departe cel mai bun jucator timisorean in partida de la Targu Mures. Pentru Elba au mai punctat Rade Dzambic (18), Milos Pesic (16) si Dan Paltinisanu (11). Evolutia scorului pe sferturi a fost insa favorabila gazdelor: 23-18, 18-14, 19-19, 16-15.
Cele doua formatii se vor intalni din nou sambata, 14 noiembrie, in cadrul etapei cu numarul 9 a Diviziei A, meci programat in Sala "Constantin Jude" si transmis in direct pe TVR3.
In Final Four-ul Cupei Romaniei s-a mai calificat Asesoft Ploiesti (90-75 si 64-59 cu U Mobitelco Cluj-Napoca) si CS Otopeni (66-48 si 84-75 cu CSM Oradea). Confruntarea dintre Gaz Metan Medias si BC Arges Pitesti (in tur, 89-73) a fost amanata pentru data de 25 noiembrie.