Veteranul Dan Pandur, medaliat la Europene

acum 10 ani si 8 luni
887

România a cucerit o medalie de aur și una de bronz la Campionatele Europene de judo pentru veterani de la Praga, desfășurate în weekend. Timișoreanul Dan Adrian Pandur a câștigat medalia de bronz la categoria M5—60 kg, după ce a fost învins de turcul Ufuk Erkul, dar s-a impus în fața ucraineanului Vadim Golovko în meciul pentru locul 3.
Lena Sterea a cucerit aurul la categoria F3—57 kg, după ce a învins-o pe Jaroslava Zahorova (Cehia) și a cedat în fața rusoaicei Liudmila Kubalova.
La competiție au mai participat alți trei sportivi români, Arnold Palmer (categoria M1—81 kg), Dacian Nicolae Răducan (M2—81 kg) și Stelică Sălcianu (M8—73 kg).
La Europenele de la Praga au fost înscriși 756 de sportivi veterani, din 35 de țări, dintre care 644 la masculin și 112 la feminin.