Anunt Diamant Euroinstal - Bulevardul 16 Decembrie 1989

Euroinstal Timisoara - Bulevardul 16 Decembrie 1989

Victorie imensa pentru Romania impotriva campioanei mondiale, europene si olimpice, Norvegia

Directorul sportiv Rosenblum nu-l ajuta pe managerul sportiv Rosenblum

acum 8 ani si 1 luna
709

Naționala feminină de handbal a României a reușit o victorie istorică în fața Norvegiei, 25-20 (16-9), miercuri seara, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, într-un meci din preliminariile EURO 2016. România, medaliată cu bronz la Campionatul Mondial din 2015, a făcut un meci senzațional și și-a luat revanșa în fața scandinavelor după ce a pierdut de două ori în fața Norvegiei la turneul din decembrie, din Danemarca, 22-26 în grupă și 33-35, după prelungiri în semifinale.
Echipa României nu mai obținuse o victorie în fața Norvegiei, actuala campioană europeană, mondială și olimpică, din 2000. Pe 10 decembrie 2000, în Sala Polivalentă din București, România învingea Norvegia cu 26-22 și se califica în semifinalele Campionatului European găzduit de țara noastră.
Formația antrenată de suedezul Tomas Ryde nu i-a lăsat adversarei nicio șansă în meciul de la Cluj-Napoca, desfășurat în fața a 7.200 de spectatori, care le-au încurajat frenetic handbalistele noastre.
Cristina Neagu a arătat de ce este cea mai bună jucătoare a lumii cu cele 10 goluri, Paula Ungureanu a reușit parade de senzație (a apărat două aruncări de la 7 metri, iar Denisa Dedu a parat și ea două), însă întreaga echipă a făcut un meci remarcabil.
Norvegia a condus o singură dată, cu 2-1 (min. 4), iar în minutul 6 scorul era egal, 3-3. Tricolorele au reușit patru goluri la rând, 7-3 (10), și au luat jocul pe cont propriu. Oaspetele au marcat o dată, pentru 7-4 (12), dar au urmat șase goluri consecutive pentru România, care s-a desprins la un neverosimil 13-4 (22). Diferența maximă a fost de zece goluri, 16-6 (27), dar la pauză România conducea cu 16-9, după un final mai bun al echipei nordice, care a legat trei goluri la rând.
La reluare, Norvegia s-a apropiat la patru goluri, 18-14 (43), dar România și-a revenit repede și a refăcut diferența confortabilă, 22-15 (49). Norvegia a mai avut o serie de patru goluri, ajungând la 22-19 (56), dar jucătoarele noastre au gestionat impecabil finalul de joc, câștigând cu 25-20.