Euroinstal Timisoara - Bulevardul 16 Decembrie 1989

Victorie mare pentru Informatica, esec amar pentru CH Poli

acum 8 ani si 5 luni
677

Victorie mare pentri echipa banateana, venita chiar impotriva campioanei en-titre! Meci spectaculos in Sala Constantin Jude facut de Informatica. De cealalta parte, CH Poli a pierdut in ultima secunda, un meci pe care l-a avut in mana cu Dinamo.
Revenind la futsal, Tg. Mures a deschis scorul in minutul 9, dupa o greseala in defensiva echipei noastre, dar banatenii au reactionat imediat, iar cateva secunde mai tarziu, Slobodan Janjic a a adus egalarea. Un minut mai tarziu, Ion Al-Ioani a adus echipa gazda la conducere. A urmat apoi o dubla a lui Florin Matei, ambele goluri fiind marcate din lovituri de penalitate, iar scorul la pauza a fost 4-1 pentru Timisoara. In repriza a doua, gazdele au inceput mai relaxate, iar targ-muresenii au redus din diferenta in primele minute ale reprizei. Dupa mai multe interventii importante ale portarului Vlad Iancu, Slaven Novoselac a marcat pentru 5-2, dupa o faza de toata frumusetea facuta de Florin Matei. A urmat cel mai frumos gol al partidei, marcat de portarul Vlad Iancu, care a marcat din poarta in poarta. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Robert Lupu, un gol asemanator cu golul lui Iancu.
Dupa aceasta victorie, formatia banateana a urcat pe prima treapta a clasamentului, iar marti urmeaza un alt derby, de aceasta data in deplasare, impotriva celor de la Autobergamo Deva.
La handbal, CH Poli a dominat debutul de partida, 6-1, si a intrat si la pauza in avantaj. Incetul cu incetul oaspetii au intrat in joc si au obtinut un succes foarte important in ultima secunda, in urma unei aruncari de la 9 metri, 27-26.