Brol Medical Center este o clinica privata situata in centrul orasului Timisoara cu o experienta de peste 21 ani in chirurgia estetica, infiintata in 1996.

Sperante pentru Final Four-ul CEBL

acum 1 deceniu si 11 luni
856

BCM Elba Timisoara e pe cale sa repete performanta din sezonul trecut, cand a acces la turneul final al Ligii Europei Centrale de baschet masculin, disputand chiar finala acestei competitii. Elevii antrenorului Dragan Petricevic au invins marti seara formatia austriaca Arkadia Traiskirchen Viena, cu scorul de 91-62, rezultat care ii mentine in cursa pentru calificarea in Final Four.
Cu o singura victorie in trei meciuri, banatenii aveau neaparata nevoie in ultima etapa de un succes la o diferenta de peste 23 de puncte. In Austria au pierdut la limita (69-71) din cauza arbitrajului, dar au promis ca se vor razbuna in retur. Din fericire, planul a decurs perfect, iar Elba a castigat mai clar decat ne-am fi asteptat. Avand de partea lor un public minunat, jucatorii timisoreni au dominat clar disputa dintre panouri, nelasandu-le adversarilor practic nici o sansa.
Alb-violetii i-au luat tare pe austrieci inca din debutul partidei, adjudecandu-si primul sfert cu 31-12. Oaspetii nu au renuntat insa la lupta, iar la pauza mare scorul s-a mai echilibrat, 45-32. Actul al treilea a readus speranta in tabara banatenilor, odata cu ascensiunea pe tabela de marcaj (67-50), iar ultimele zece minute au declansat isteria in tribune.
Cu 29 de puncte marcate, Milos Pesic a fost de departe cel mai bun jucator al partidei. Pentru Elba au mai inscris Rade Dzambic (22), Dan Paltinisanu (17), Bojan Grubisic (12), Nenad Markovic (9) si Nikola Beloica (2).
Totusi, acest rezultat nu le garanteaza timisorenilor prezenta la turneul final al Ligii Europei Centrale. Pentru a obtine calificarea, trebuie ca Arkadia sa treaca pe 12 ianuarie de maghiarii de la Marso Nyiregyhaza, singurii care mai pot incurca planurile celor de la Elba.