Vizualizari
947

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Fanii timisoreni ai handbalului si baschetului au avut parte de un sfarsit de saptamana de vis. Reprezentantele urbei de pe Bega in primul esalon al tarii au obtinut victorii pe terenul adversarelor. Handbalistii Politehnicii s-au impus cu 30-28 la Odorheiu Secuiesc, iar baschetbalistii de la Elba au castigat in fieful rivalilor de la Dinamo Bucuresti, scor 74-65.
Condusa la pauza cu patru goluri diferenta (15-19), Poli a avut o revenire spectaculoasa in repriza secunda, reusind in final ceea ce nici o alta echipa nu a izbutit in acest sezon, un succes la Odorhei. Defensiva banateana a evoluat admirabil in ultimele 30 de minute, portarul Vass Zoltan dovedindu-se a fi un adevarat inger pazitor. In atac, Gorijan Spahic a avut o prestatie de invidiat, cu cele zece goluri marcate, in vreme ce Alex Simicu si Nagy Csaba a contribuit fiecare cu cate sase goluri.
Pentru elevii antrenorilor Nedeljko Vuckovic si Adrian Panait aceasta a fost a treia victorie din actuala stagiune. Alb-violetii pe afla pe pozitia a zecea in Liga Nationala, avand acelasi numar de puncte (6) cu ocupanta locului noua, CSM Satu Mare. Lider se mentine HCM Constanta, cu 12 puncte. Etapa urmatoare, handbalistii timisoreni vor evolua pe terenul formatiei Stiinta Bacau.
La randul lor, componentii echipei de baschet BCM Elba le-au oferit sustinatorilor sai un pretios succes extern, tocmai in fata rivalilor din bulevardul Stefan cel Mare. Primul sfert s-a incheiat nedecis (23-23), dupa care au urmat doua reprize dominate clar de catre "leii" banateni (19-9, 19-16). Ultimele zele minute au apartinut gazdelor (13-17), insa soarta partidei era deja pecetluita.
Dintre jucatori s-au remarcat Nenad Markovic (22 puncte), Milos Pesic (18 puncte), Uros Velickovic (16 puncte) si Dan Paltinisanu (11 puncte, 10 interceptii si 3 recuperari).
Vicecampioana Romaniei din sezonul trecut a inregistrat astfel al patrulea succes in editia 2009/2010 a Diviziei A si a urcat pe locul 9 in clasament, cu 12 puncte. Pentru BCM Elba urmeaza miercuri returul sferturilor de final din Cupa Romaniei. Disputa cu BC Mures Targu-Mures se reia de la scorul de 87-73 in favoarea timisorenilor, care s-au impus in prima mansa pe teren propriu.