Brol Medical Center este o clinica privata situata in centrul orasului Timisoara cu o experienta de peste 21 ani in chirurgia estetica, infiintata in 1996.

Un egal cat o victorie! Romania nu cedeaza in fata campioanei europene, Spania

acum 8 ani si 4 zile
677

Remiza onorabila! România a încheiat la egalitate, scor 0-0, cu Spania, într-un meci amical care s-a disputat pe Cluj Arena. Partida a făcut parte din seria de jocuri de pregătire ale ambelor naţionale pentru EURO 2016, care va începe în luna iunie.
România a reușit un rezultat mai mult decât onorabil în fața campioanei europene, după o prestație mult mai bună decât în meciul cu Lituania. După un debut mai timid de meci, România a avut prima ocazie notabilă în min. 7, când Popa a șutat de la 22 metri, puțin pe lângă poartă.
Spania a avut apoi două șanse mari de gol: mai întâi Alcacer a săpat singur spre poartă (8), dar Tătărușanu a ieșit salvator, iar apoi portarul Fiorentinei a scos de sub transversală mingea trimisă cu capul de Pique (10). Tătărușanu a fost providențial și în situație de unu la unu cu Pedro (11).
Tricolorii au prins tot mai mult curaj și, la un atac prelungit (15), Casillas a boxat șutul lui Stanciu, iar reluarea lui Popa a fost respinsă de un fundaș.
Până la pauză, campionii europeni au mai avut doar o situație demnă de menționat, un șut din afara careului al lui Nolito (19), reținut de Tătărușanu.
Echipa României a jucat cu determinare și a reușit să își creeze mai multe situații periculoase la poarta lui Casillas. Portarul lui Porto a boxat șutul-centrare a lui Săpunaru (24), iar Hoban a reluat peste poartă.
Casillas a fost la post și în min. 28, când Stanciu a expediat un șut bun din unghi. Decarul stelist a fost în prim plan și în min. 32, când șutul său a fost deviat în corner de Pique, iar un minut mai târziu Casillas a respins de la colț șutul din voleu al aceluiași Stanciu. Perioada bună a tricolorilor a continuat, iar un șut al lui Andone a fost blocat de apărarea iberică (34).
Repriza a doua a început cu o marte oportunitate pentru Spania, dar Pique l-a luat la țintă pe Tătărușanu (47).
Contră periculoasă România, în doi, Stanciu și Andone, dar ultimul a tras pe lângă poartă (56).
Meciul a mai pierdut din ritm, echipele nu au mai reușit faze periculoase de poartă, cele mai interesante fiind șutul-centrare al lui Torje (82) și șutul pe lângă al lui Morata (83).
Spaniolii au dat emoții celor circa 30.000 de spectatori la ultima fază, dar Chiricheș a degajat salvator din fața porții goale.
Cel mai bun jucător al meciului a fost declarat Stanciu.
România: Tătăruşanu - Săpunaru, Chiricheş, Dr. Grigore, St. Filip - Pintilii (Ropotan 90+1'), Hoban - Ad. Popa (Torje 61'), N. Stanciu (Sânmărtean 87'), Stancu (A. Ivan 67') - Andone (Rusescu 74')
Spania: Casillas - Mario Gaspar, Bartra, Pique (Nacho 52'), Alba - Koke, Sergi Roberto (Fabregas 60') - Pedro (Mata 67'), Silva (Morata 79'), Nolito (Isco 46') - Paco Alcacer (Aduriz 60')