Timisoara

Cătălina Ponor - Vineri noapte voi purta drapelul României la deschiderea JO. Un vis îndeplinit

Detalii

Categorie
Stiri Sport
Modificat
acum 1 an si 3 luni
Apartine de
Directia Judeteana pentru Sport si Tineret TIMIS (D.J.S.T.)
Vizualizari
173

Voteaza & Distribuie

Descriere

Sa inceapa Jocurile... Gimnasta Cătălina Ponor a postat, joi, pe pagina sa de Facebook, un text în care se vede nerăbdarea sa de a participa la festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro.
''Încă puțin! Vineri noapte voi purta drapelul Romaniei la deschiderea Jocurilor Olimpice, pe stadionul Maracana. Un vis îndeplinit! :) Hai, România!'' sunt cuvintele scrise de Cătălina Ponor.
Cătălina Ponor va purta tricolorul României la ceremonia de deschidere a Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro, care va avea loc vineri pe stadionul Maracana, de la ora 20,00 (sâmbătă, 02,00, în România).
A mai rămas doar o zi până la festivitatea de deschidere a Olimpiadei de la Rio, iar sportivii români vor intra în sala de concurs încă din prima zi. Spadasina Ana Maria Popescu şi colegele sale de la CSA Steaua, Simona Gherman și Simona Pop, au șansa să aducă prima (primele) medalie (medalii) delegației noastre, finala fiind programată în aceeași zi. De asemenea, la judo Monica Ungureanu luptă pentru supremație la categoria 48 kg.
Iată programul sportivilor noștri, cu mențiunea că acesta poate fi modificat:
Vineri, 5 august
Ceremonia de deschidere – Stadion Maracana (ora locală 20.00)
Sâmbătă, 6 august
Scrimă
Spadă feminin, individual
Calificări – ora locală 9.00
Semifinale și finala – ora locală 16.00
Participă: Ana Maria Popescu, Simona Gherman și Simona Pop
Loc de desfășurare: Carioca Arena 3, Barra
Tenis de masă
Fminin, simplu, turul 1 – ora locală 9.00
Participă: Elizabeta Samara și Daniela Dodean-Monteiro
Masculin, simplu, turul 1 – ora locală 9.45
Participă: Adrian Crișan și Ovidiu Ionescu
Loc de desfășurare: Rio Centro, Pavilion 3
Ciclism
Competiție pe șosea – ora locală 9.30
Participă: Serghei Țvetcov
Loc de desfășurare: Flamengo Park, Fort Copacabana
Handbal
Feminin, faza grupelor
România – Angola (ora locală 19.50)
Participă: echipa României
Loc de desfășurare: Future Arena, Barra de Tijiuca
Judo
Feminin, cat. 48 kg
Calificări – ora locală 10.00
Recalificări și finale – ora locală 15.30
Participă: Monica Ungureanu
Loc de desfășurare: Carioca Arena 2, Barra
Canotaj
Masculin, Doi rame fără cârmaci, calificări – ora locală 10.30
Participă: Cristi Pîrghie și George Palamariu
Loc de desfășurare: Lagoa Stadium, Copacabana
Gimnastică artistică
Masculin, individual compus, calificări – ora locală 10.30
Participă: Marian Drăgulescu și Andrei Vasile Muntean
Loc de desfășurare: Rio Olympic Arena, Barra
Tenis (în funcție de tragerea la sorți)
Feminin, individual, turul 1
Participă: Irina Begu, Monica Niculescu
Masculin, dublu, turul 1
Participă: Horia Tecău și Florin Mergea
Feminin, dublu, turul 1
Participă: Irina Begu și Monica Niculescu, Raluca Olaru și Andreea Mitu
Loc de desfășurare: Olympic Tennis Center, Barra

Sursa informatii: www.dsjtimis.ro