Salsa Rebels Timisoara ofer cursuri de salsa, bachata, kizomba si cha cha.

Cupa Timişoara ramane in Banat!

acum 1 deceniu si 6 luni
772

Trofeu pentru Leii din Banat... BCT a câștigat ediția din acest an a Cupei Timișoara. Alb-violeții lui Tudor Costescu au întrecut formația bulgară Balkan Botevgrad, în finala patrulaterului, scor 81-76. „Bronzul” le-a revenit sârbilor de la Borac Cacak, învingători asupra Vojvodinei Novi Sad cu 72-68, în finala mică.
BC Timișoara a dominat în mare măsură jocul cu Balkan Botevgrad din finala mare. După ce bulgarii au deschis scorul, bănățenii au preluat frâiele jocului, conducând cu 24-20 după primul sfert și apoi cu 45-36 la pauza mare. Sfertul 3 n-a schimbat datele problemei, după 30 de minute de joc înregistrându-se aceeași diferență, 66-57. În ultimele 10 minute, trupa lui Aleksandart Todorov a fost aproape de a profita de o cădere a timișorenilor, a și preluat conducerea cu două minute și jumătate înainte de final, însă gazdele au calmat rapid situația și s-au impus la o diferență de cinci puncte.
Vladimir Panic a fost cel mai bun marcator al învingătorilor, cu 18 puncte, urmat de Lee-Ingram 14, Jovanovic 14, Volkus 11, Radulovic 11, Johnson 7, Toth 4 și Lăpuște 2. La bulgari, Pavel Marinov a fost cel mai bun marcator, cu 22 de puncte.