Timisoara

Festivalul International de muzica contemporana Timsonia

Detalii

Web
http://timsonia2018.weebly.com/
Categorie
Festivaluri
Modificat
acum 4 saptamani si 5 zile
Vizualizari
1073

Voteaza & Distribuie

Descriere

În perioada 18-22 noiembrie 2018 va avea loc cea de-a doua ediție a Festivalului Internațional de Muzică Contemporană TIMSONIA. În acord cu momentul aniversar prilejuit de Centenarul Marii Uniri, festivalul aduce în fața publicului timișorean excepționala calitate a actului creativ și de cercetare în domeniul muzicii contemporane desfășurat atât în țară, cât și în străinătate, o întrunire aflată sub semnul excelenței.
Tematica festivalului reflectă ideea de Interferențe în trei parametri ai actului artistic:
  • Interferențe de natură stilistică, evidente în structurarea fiecărui concert:
    • Bizantin/Gregorian–Contemporan (18 noiembrie);
    • Tradițional–Contemporan (19 noiembrie),
    • Baroc–Contemporan (21 noiembrie) precum și
    • Romantic–Contemporan (22 noiembrie);
  • Interferențe culturale prin programarea concertelor astfel încât să cuprindă atât interpreți autohtoni cât și invitați din afara granițelor țării.
  • Interferențe între generații, materializată prin implicarea în același concert a cadrelor didactice ale Facultății de Muzică și Teatru, active în domeniul muzicii noi, precum și a studenților dornici de a explora lumi sonore inedite (20 noiembrie).
În cadrul festivalului vor avea loc 5 concerte, 4 Masterclass-uri și 7 prelegeri susținute de interpreți și compozitori de prestigiu, cu lucrări în primă audiție absolută la fiecare concert.
Compozitori invitați: Martin Wistinghausen (Germania), Raphaël Languillat (Franța), Ana Gnjatovic (Serbia), Peter Tornyai (Ungaria), Filippo Perocco (Italia), Cătălin Crețu, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Mihai Măniceanu (București), Cristian Bence-Muk, Șerban Marcu (Cluj) și Darie Nemeș Bota (Baia Mare).
Interpreți invitați: Duo Matei Ioachimescu & Alfredo Ovalles (Austria); Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević (Serbia); Martin Wistinghausen (Germania); Christian Naș (Germania), Mihai Măniceanu și Diana Moș (București); Sorin Petrescu (Timișoara).
Cadre didactice ale Facultații de Muzică și Teatru din Timișoara: Manuela Mihăilescu și Dragoș Mihăilescu, Cristian Miclea, Cristina Mălăncioiu, Victor Andrei Părău, Doru Roman, Marcela Sorina Costea, Mia Iuga, Aida Marc, Sergiu Cârstea, Sorina Munteanu și Roxana Ardeleanu
Studenți ai Facultății de Muzică și Teatru din Timișoara:
  • Ansamblul de muzică experimentală FMT,
  • Ansamblul Percutissimo,
  • Vlad Faur, Evelina Vicleanu, Paul Grosar, Bordos Csilla, Bernadett Bakos, Cristina Zgriban, Semela Amara și Cătălina Căpățînă, Simona Dehelean, Radu Mariana, Irina Vizir, Petre Călin
Participanți de la Liceul de Artă „Ion Vidu”
Corul Liceului de Artă „Ion Vidu”, dirijor Maria Gyuris și Teofil Buteică, prof. Liceul de Artă „Ion Vidu”.

Echipa de organizare
Gabriel Almași, Brigita Almași, Roxana Ardeleanu, Rafaela Carabenciov, Cristina Mălăncioiu, Gabriel Mălăncioiu, Cristian Miclea, Melitta Neag, Victor Andrei Părău, Mihai Popean, Iulia Toma, Ortensia Zeman.
Website-ul festivalului cu programul detaliat: http://timsonia2018.weebly.com/


Organizatori: Facultatea de Muzică și Teatru, Universitatea de Vest, Centrul de Cercetare Muzicală și Transdisciplinară.
Parteneri: Primăria Municipiului Timișoara, Consiliul Județean Timiș, Filarmonica “Banatul”, Liceul de Artă “Ion Vidu”, Muzeul de Artă Timișoara, Muzeul Banatului Timișoara, Centrul Cultural German Timișoara, Centrul Cultural Francez Timișoara.


PROGRAMUL FESTIVALULUI
Concerte


Concertul 1 - 18 noiembrie Liceul de Artă „Ion Vidu”, Sala Mihai Perian, ora 19
Corul Liceului de Artă „Ion Vidu” - Christian Naș - Duo Doru Roman & Sorin Petrescu (BIZANTIN / GREGORIAN – CONTEMPORAN)


Programul Corului Ion Vidu
Filothei sin Agăi Jipei – O, minunile nașterii Tale pentru cor pe voci egale
Mesrob Mashtots – Looys Parats pentru cor pe voci egale
Ola Gjeilo – Ubi Caritas pentru cor pe voci egale
Remus Georgescu – Născătoare de Dumnezeu pentru cor pe voci egale


Program Duo Doru Roman (percuție) & Sorin Petrescu (pian) - Christian Naș (violă)
Arvo Pärt: Trivium pentru pian și percuție
Paul Constantinescu – Sonata bizantină pentru violă
Darie Nemeș Bota - Rurisodon pentru pian și percuție (p.a.a.)
Aurel Stroe – Piese pastorale pentru pian și percuție
Violeta Dinescu – Din cimpoiu pentru violă
Horst Lohse – The Seven Mortal Sins inspirate de Hieronymus Bosch: Acedia, Avaritia pentru pian și percuție
Cornelia Tăutu: Da capo pentru pian și percuție
Raphaël Languillat - Vision of the Living Light (d'après Hildegard von Bingen) pentru violă
Dan Dediu – AxionvorspielScala aenigmatica pentru pian și percuție


Concertul 2 - 19 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19,Diana Moș &Mihai Măniceanu - Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević (Serbia) – (TRADIȚIONAL – CONTEMPORAN)


Program Diana Moș (vioară) & Mihai Măniceanu (pian)
Tiberiu Olah – Sonatina pentru vioară și pian
Mihai Măniceanu - Cantabile e Presto pentru vioară și pian
Aurel Stroe – Sonata I pentru pian
Nicolae Brânduș - Glossa pentru vioară și pian


Program Duo Saša Mirković (violă) & Vladimir Blagojević (acordeon)
Maja Bosnić – com.app.data pentru violă și acordeon
Cătălin Crețu - Prosopopeea urmei pentru violă și acordeon
Vladimir Trmčić - Longing pentru violă și acordeon
Ana Gnjatović - Sotto voce pentru violă, acordeon și bandă (p.a.a)
Stevan Kovač Tikmajer - Luce Sconosciuta pentru violă, acordeon și bandă
Dragana Jovanović - Aydes Virays Amo pentru violă și acordeon


Concertul 3 - 20 noiembrie Muzeul de Artă, ora 18, Concertul cadrelor didactice și al studenților FMT


Programul cadrelor didactice FMT
Marcela Sorina Costea (pian) - Remus Georgescu - Interludiu și Toccata din Suita a II-a
Mia Iuga (voce) & Aida Marc (pian) - Dumitru Capoianu - Vin țigăncile...
Felicia Donceanu - Amărîtă turturea
Aida Marc (pian) & Teofil Buteică (vioară, prof. CNA Ion Vidu) - Sabin Păutza - Divertimento Nr. 3 pentru vioară și pian
Sergiu Cârstea (trompetă) - Elena Apostol – Puzzle
Melitta Neag (pian) – Constantin Silvestri – Sonata IV – Rapsodia in tre episodi, partea I
Sorina Munteanu (voce) & Victor Andrei Părău (pian) - Sabin Păutza - Trei cântece pe versuri de Tristan Tzara
Dan Dediu - Un păianjen (versuri T. Arghezi) și Voci dulci (versuri K. Kavafis)
Mihai Popean - Bardo – muzică acusmatică
Mihai Ungureanu – Cvartetul de coarde nr. 5 (interpretează Simona Dehelean, Radu Mariana, Irina Vizir, Petre Călin)


Programul studenților FMT
Cătălina Căpățînă (vioară) & Roxana Ardeleanu (pian) - Cristian Bence-Muk - Interferences - Radio.zip retuned
Ansamblul de muzică experimentală FMT: Beatrice Degan, Georgiana Groza, Mihai Reja, Dusko Savic, Ligia Tiponut, Filip Nasui – Karlheinz Stockhausen - Aus den sieben Tagen (selecții)
Vlad Faur (trombon) - Nicolae Brânduș - Soliloque IV
Evelina Vicleanu (vioară) – Armando Balice – Călătorie în România
Paul Grosar (trompetă) & Bordos Csilla (pian) - Gyorgy Ligeti - Mysteries of the macabre
Bernadett Bakos (pian) - George Crumb - Makrocosmos I: Proteus -Pisces, Dream images -Gemini
Cristina Zgriban (pian) - George Crumb - Makrokosmos II: Morning Music – Cancer, The Mystic Chord – Sagittarius
Semela Amara (happening) - John Cage - 4.33
Ansamblul Percutissimo: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Philip Goron – G. Bomhof, Z. Pongracz, D. Punto


Concertul 4 21 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19, Manuela Mihăilescu & Dragoș Mihăilescu - Duo Matei Ioachimescu & Alfredo Ovalles (BAROC – CONTEMPORAN)


Program Manuela Mihăilescu (pian) & Dragoș Mihăilescu (pian)
Henry Purcell / György Kurtág – Fantasia upon one note pentru două piane
Martin Lichtfuss - 11 Minuten für Klavier pentru pian
Gabriel Almași – Arabesque pentru două piane


Program Duo Matei Ioachimescu (flaut) & Alfredo Ovalles (pian)
Marin Marais – La Folia pentru flaut, pian și sunete electronice
Toshio Hosokawa - Lied pentru flaut și pian
Füsun Köksal – Voce Rotta pentru flaut și pian
Wolfram Wagner – Duo pentru flaut și pian
Doina Rotaru - Elegie pentru flaut și pian
Margareta Ferek-Petric - Beasty Poetry pentru flaut și pian


Concertul 5 - 22 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 19, Martin Wistinghausen (Germania) - Ansamblul Atem – (ROMANTIC - CONTEMPORAN)
Program Martin Wistinghausen (bas) - Ansamblul Atem: Cristian Miclea (clarinet), Cristina Mălăncioiu (vioară), Victor Andrei Părău (pian)
Franz Schubert:Grenzen der Menschheit pentru bas și pian
Sabina Ulubeanu: Unfinished Doppelgänger pentru bas și pian de jucărie (p.a.a)
Franz Schubert: Serenade pentru vioară și pian
Șerban Marcu:Toccata impaziente pentru clarinet, vioară și pian (p.a.a.)
Erich S. Hermann: shift 3 - nowhere near (5 exercises to keep yourself busy) pentru bas solo
Franz Schubert: Der Tod und das Mädchen pentru bas și pian
Filippo Perocco: Dalla brina pentru pian
Franz Schubert: Sei mir gegrüßt pentru vioară și pian
Gabriel Mălăncioiu Interferențe pentru bas, clarinet, vioară și pian (p.a.a.)
Franz Schubert: Florio pentru bas și pian
Peter Tornyai:aus seinen Schriften pentru bas solo (p.a.a.)
Diana Rotaru:Meander pentru clarinet
Franz Schubert:Der Wanderer an den Mond pentru bas și pian
Martin Wistinghausen: Lună tu - Beiseit pentru bas, clarinet, vioară și pian (p.a.a.)


Prelegeri


Prelegerea 1 18 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Raphael Languillat (Some thoughts about the necessary metamorphosis of contemporary music) & Ana Gnjatovic (Contemporary music map of Belgrade)
Prelegerea 2 20 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11Cătălin Crețu (Prolongație corporală prin gest mediat tehnologic) & Mihai Popean (Transcendence: Aus den sieben Tagen)
Prelegerea 3 21 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Make it happen! O conversație atipică despre management cultural și imaginea personală a artistului în secolul 21.
Participă Sabina Ulubeanu - compozitoare, Oltea Zambori - specialist comunicare și Matei Ioachimescu – flautist
Prelegerea 4 22 noiembrie, Bastionul Theresia, ora 11 Filippo Perocco (Lucrări dedicate ansamblului LArsenale) & Peter Tornyai ('Objet trouvé' and quotation in the works of young Hungarian composers)


Masterclass-uri


Masterclass 1 19 noiembrie, sala 26 FMT, ora 15, Christian Naș – Masterclass de violă
Masterclass 2 21 noiembrie, sala 26 FMT, ora 15, Martin Wistinghausen – Masterclass de Canto
Masterclass 3 22 noiembrie, sala 14S FMT, ora 11,Matei Ioachimescu – Masterclass de flaut
Masterclass 4 22 noiembrie, sala 12S FMT, ora 15, Alfredo Ovalles – Masterclass de pian