Timisoara

Gala Sportului 2010

Detalii stire sportiva

Categorie
Stiri Sport
Modificat
acum 7 ani si 1 luna
Apartine de
Directia Judeteana pentru Sport si Tineret TIMIS (D.J.S.T.)
Vizualizari
1204

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Cele patru titluri nationale la juniori si argintul obtinut la Cupa Europei pe natiuni cu stafeta feminina de 4x400 metri au fost de ajuns pentru ca Adelina Pastor sa-si adjudece pentru al doilea an consecutiv titlul de sportiv al anului in judetul Timis. Eleva antrenorului emerit Ioan Damaschin a fost vedeta Galei Sportului Timisean, eveniment desfasurat miercuri, in Sala mare a Consiliului Judetean Timis, institutie care a alocat anul acesta pentru premierea sportivilor suma de 100.000 lei. Galerie foto:
Cu gandul la Olimpiada de peste doi ani, unde doreste neaparat sa participe, Adelina Pastor se declara multumita de rezultatele inregistrate anul acesta. "Sunt foarte fericita, chiar daca performantele din acest sezon au fost inferioase celor din 2009. Mi-am dorit o medalie la Campionatele Mondiale de juniori insa din pacate acest lucru nu a fost posibil. Sper sa ma revansez anul viitor, la Europene", ne-a marturisit atleta legitimata la LPS Banatul si CSM Timisoara.
La sectiunea sporturilor neolimpice, primul loc in topul Directiei Judetene pentru Sport si Tineret Timis a revenit navomodelistului Emilian Dan.
In ceea ce priveste echipa anului, rezultatele obtinute in 2010 plaseaza in pole position echipa de lupte libere a Clubului Sportiv Municipal Lugoj, la sporturile individuale, respectiv echipa de baschet juniori sub 18 ani a Clubului Sportiv Scolar Bega Timisoara, la sporturi de echipa.
Cu aceasta ocazie au fost acordate si cateva distinctii speciale unor personalitati care au contribuit la promovarea si dezvoltarea sportului romanesc, dupa cum urmeaza: Doina Mot - director al Academiei Olimpice Romane, filiala Timis; Emil Grozescu - antrenor emerit cu peste 50 ani de activitate in atletism si un palmares ce cuprinde sapte medalii mondiale, cinci europene si multe alte titluri nationale; Dan Pandur (campion mondial de judo la veterani) si Gheorghe Farcas (arbitru si antrenor de judo).
- TOP OLIMPIC 2010: 1. Adelina Pastor (LPS Banatul / CSM Timisoara), 2. Cristian Parghie (CSS Bega Timisoara), 3. Diana Bulimar (CSS Timisoara), 4. Sonia Olaru (CSS Timisoara), 5. Adrian Cioanca (CSS Bega / CSU Timisoara), 6. Vlad Cotuna (CSM Lugoj), 7. Andreas Niemershein (CSS Timisoara), 8. Bianca Blanaru (CSS Bega), 9. Vasilica Balaceanu (CSS Timisoara), 10. Alexandru Vieru, 10. Constantin Maneran (CSU Timisoara).
- TOP NEOLIMPIC 2010: 1. Emilian Dan (CSM Timisoara), 2. Alexandra Pop (UTK Timisoara), 3. Gheorghe Popa (CSM Timisoara), 4. Robert Manea (UTK Timisoara), 5. Cristina Dan (CSM Timisoara), 6. Alexandra Corbeanu (UTK Timisoara), 7. Lucian Dan (CSM Timisoara), 8. Alin Artenie (CSM Timisoara), 9. Viorel Peagu (UTK Timisoara), 10. Robin Dragomirescu (CSS 1 Timisoara / AEM Luxten).
- ANTRENORII ANULUI 2010: Ioan Damaschin, Niculina Dan, Mihai Bolcu.
- ECHIPA ANULUI 2010 (sporturi individuale): CSM Lugoj (lupte libere masculin) - Ivan Guidea, Valentin Popescu, Ioan Vremere, Andronic Dima, Valentin Cimponeriu, Nicolai Ceban, Daniel Gheorghe, Valentin Caprarus, Alaxandru Chirtoaca.
- ECHIPA ANULUI 2010 (sporturi colective): CSS Bega Timisoara (baschet, U18) - George Toth, Leonard Filip, Zoran Milencovici, Ovidiu Mogosanu, Aref Kaed Gyori, Casian Todorov, Nenad Popov, Raul Covaciu, Ovidiu Udrea, Vlad Szekeli.
- TOP SPORTIVI CU DEFICIENTE LOCOMOTORII 2010: Dorina Vargatu (CSHL Lugoj), Gabriela Nicola (CSHL Lugoj), Victor Doana (CSHL Lugoj), Emil Gama (CSHL Lugoj), Vasile Stoica (CSHL Lugoj).
- MENTIUNI SPECIALE: David Dobre (CSS Jimbolia), Andrei Heler (LPS Banatul), Carmen Dumitrescu (LPS Banatul), Larisa Sucan (CSS Timisoara), Radu Stanciu (CSS Bega), Alexandru Diaconu (CSU Timisoara), Cristian Vaginiuc (CSS Lugoj), Levente Reves (CSM Timisoara), Dan Ilin (CSS Timisoara), Sabina Balut (CSS Timisoara), Alexandra Stefan (CSS Timisoara), Flavius Biea (CS Banatul Timisoara), Jasmina Petromaneant (CSS Bega Timisoara), Mark Stoian (CSM Timisoara), Alexandru Salau (CSS Timisoara), Valentin Nita (CSU Timisoara), Adeline Uta (CS AEM Timisoara), Ioana Iancu (CSM Timisoara), Camelia Cretu (CSM Timisoara), Sorin Cazacu (Argus Mag Timisoara), Cosmin Dumitrache (LPS Banatul / CSM Timisoara), Catalin Apintilete (CS Nimb), Ciprian Rapanu (CSM Timisoara), Andrei Savu (CSS Lugoj), Veronica Foisor (CSS Timisoara), Adrian Petrisor (CSS Timisoara), Diana Balintoni (CSM Lugoj), Ana Maria Hambele (CSM Lugoj), Bogdan Iepan (CSM Timisoara), Raul Tecusanu (CSS Timisoara).
- SPORTURI TEHNICE: Ionel Pascota (CS Pasota Timisoara), Cosmin Costescu (CS Taifun Timisoara)