Timișoara
Timișoreni

Primul aur la Baku! Ana Maria Branza, cea mai buna la spada

Detalii stire sportiva

CategorieStiri Sport
Aparține deDirectia Judeteana pentru Sport si Tineret TIMIS (D.J.S.T.)
Adăugat22.06.2015
Modificat25.06.2015
Vizualizări840

Votează & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Scrimera Ana-Maria Brânză a adus prima medalie de aur delegației României la Jocurile Europene de la Baku, marți, după ce a învins-o pe rusoaica Iana Zvereva, cu 15-11, în finala probei individuale de spadă.
Finala a fost una deosebit de echilibrată, primele șapte tușe fiind duble (7-7). Spadasina română a preluat pentru prima oară conducerea, cu 8-7, dar Zvereva a revenit (8-8), iar apoi s-a desprins la 11-9. Ana-Maria Brânză s-a mobilizat exemplar în ultima repriză și a reușit șase tușe consecutive, câștigând medalia de aur.
România a obținut și o medalie de bronz în proba feminină de spadă, prin Simona Gherman, care a fost învinsă în semifinală de Zvereva, cu 15-8.
Ana-Maria Brânză (locul 2 în clasamentul FIE) trecuse în prima semifinală de Erika Kirpu (Estonia), cu 12-11, după ce a dispus în sferturi de finlandeza Catharina Kock cu scorul de 15-4, iar în optimi s-a impus în fața estonienei Katrina Lehis, cu 15-12. Brânză câștigase Grupei preliminară A, din care au mai făcut parte Bianka Bukocki (Ungaria), Elmira Hudaverdieva (Azerbaidjan), Emma Samuelsson (Suedia), Julia Beljajeva (Estonia) și Ewa Nelip (Polonia) și Dagmar Ciparova (Slovacia).
Scrimerul român Tiberiu Dolniceanu a cucerit medalia de argint la sabie, marți, la Jocurile Europene de la Baku (Azerbaidjan), după ce a fost învins în finală de ucraineanul Andrei Iagodka, scor 15-10.
Bilanțul delegației României a ajuns la nouă medalii, una de aur, patru de argint și patru de bronz.