Adelina Pastor, dubla medaliata la Balcaniada desfaşurata la Piteşti

Vizualizari
1001

Voteaza & Distribuie

Prezentare stire sportiva

Timişoreanca Adelina Pastor se întoarce cu două medalii de la Piteşti, unde a avut loc Balcaniada de atletism. Bănăţeanca pregătită de profesorul Ioan Damaschin a câştigat aurul cu ştafeta de 4×400 de metri, din care au mai făcut parte Mirela Lavric, Angela Moroşanu şi Bianca Răzor.
Cea mai bună sportivă a judeţului Timiş în 2013 a devenit şi vicecampioană balcanică în proba de 400 de metri. Atleta de la CSM Timişoara a încheiat cursa la o secundă şi 28 de sutimi în spatele câştigătoarei, Bianca Răzor, dar la 32 de sutimi înaintea Anitei Banovic, din Croaţia, care a luat bronzul.
România a câştigat clar Balcaniada de la Piteşti cucerind 32 de medalii, dintre care 14 de aur, 12 de argint și 6 de bronz. În clasamentul general pe națiuni al Campionatelor balcanice de atletism de la Pitești, România a ocupat primul loc, cu 323,5 puncte, urmată de Turcia – 218 puncte, Bulgaria – 159,5 puncte, Grecia – 159 puncte, Croația – 137 puncte, Serbia – 102 puncte, Republica Moldova – 100 puncte, Bosnia-Herțegovina – 59,5 puncte, Slovenia – 42,5 puncte, Muntenegru – 22 puncte, Albania – 16 puncte, Cipru – 10 puncte, Georgia – 7 puncte, Macedonia – 5 puncte.