Salsa Rebels Timisoara ofer cursuri de salsa, bachata, kizomba si cha cha.

Elba continua cursa pentru titlu

acum 1 deceniu si 5 luni
697

BCM Elba Timisoara s-a calificat in semifinalele Diviziei A de baschet masculin, dupa ce a castigat seria de cinci partide disputate impotriva echipei CSU Sibiu. In confruntarea decisiva, sustinuta pe terenul adversarilor, baietii lui Dragan Petricevic s-au impus cu scorul de 78-75.
Detinatoarea Cupei Romaniei a avut viata grea in prima faza din play-off, unde a intalnit o echipa incomoda care a avut si avantajul de a disputa un meci in plus in fata propriilor sustinatori. Elba a anulat din start acest handicap, dupa ce si-a adjudecat prima partida, cu 87-74. Sibienii au restabilit imediat egalitatea, castigand meciul doi la limita, scor 77-78.
La Timisoara scenariul a fost oarecum identic. "Leii" din Banat s-au impus mai intai cu 100-97, dupa care ardelenii au invins cu 78-74. Constienti ca numai o victorie la Sibiu ii mai pot mentine in cursa pentru titlu de campioana, Paltinisanu si colegii sai au avut o prestatie remarcabila in meciul decisiv, pe care si l-au adjudecat cu scorul de 78-75.
Jucatorii timisoreni au avut o prima repriza de vis, conducand la un moment dat cu 22-1! La pauza mare scorul a fost 41-29, insa pe parcurs diferenta s-a mai atenuat. MVP-ul partidei a fost Milos Pesic, marcator a 27 de puncte.
Pentru un loc in marea finala, BCM Elba se va duela cu liderul sezonului regulat, U Mobitelco Cluj-Napoca. Banatenii vor avea din nou dezavantajul de a disputa trei meciuri in deplasare din cele cinci ale confruntarii. Primele doua partide sunt programate miercuri si joi la Cluj, in 4 si 5 mai urmeaza dubla de la Timisoara, iar meciul decisiv (daca mai e cazul) va avea loc pe 9 mai la Cluj.