Euroinstal Timisoara - Bulevardul Liviu Rebreanu

Nini Dica, dublu medaliat medaliat national şi primul loc la general

acum 1 deceniu si 6 luni
1616

Brăila a fost locul de desfăşurare a Campionatelor Naţionle de tenis de câmp, categoria 12 ani. Peste 150 de copii s-au aliniat la startul competiţiei, iar Timişoara a fost reprezentată de Nini Dică, Radu Cojocaru, Mihai Vasii-Kolla, Alessia Ciuca (CS Dyadora) şi Andreea Velcea (CS Sport4Fun).
Nini Dică, antrenat de Ovidiu Şola, dupa un parcurs foarte bun, a obtinut titlul de vicecampion national la simplu si campion national la dublu. Pana in finala de simplu, parcursul tanarului sportiv a fost urmatorul: Tont Liviu (Slobozia) 6-0;6-0, Ion Costin (Galati) 6-0;6-0, Sebastian Gima (Constanta) 6-2;6-2, Marcu Vlad (Cluj Napoca) 6-4;6-0, Cezar Cretu (Iasi) 6-4;5-7;6-3. Meciul din semifinala a fost epuizant pentru tanarul sportiv, cele aproape 4 ore de tenis jucate la 38 grade C, spunandu-si cuvantul in finala unde prietenul si partenerul de dublu (Filip Jianu) l-a invins cu scorul de 6-2;1-6,6-3.
Nini Dica impreuna cu Filip Jianu (Bucuresti) si-au luat revansa pentru finala pierduta in iarna in fata echipei Cezar Cretu(Iasi)/Mihai Marinescu(Ploiesti) castigand cu 6-4,6-3 proba de dublu a Campionatului National U12. Asadar un titlu de campion si unul de vicecampion pentru sportivul banatean, care si-a consolidat astfel locul 1 in clasamentul national U12 si care va participa incepand cu 25 iulie la Campionatul European, unde va reprezenta de data aceasta Romania.
Andreea Velcea antrenata de Mihai Gavra a avut deasemenea un parcurs bun castigand usor meciurile cu Stefania Lazar (Iasi) 6-0;6-1, Alexandra Ursachi (Constanta) 61;6-0, Vanessa Nitu (Ramnicu Valcea) 6-0;6-3 si Medeea Popescu (Bucuresti) 6-3;6-0. In semifinala a fost invinsa cu 6-3;7-5 de Sabina Dadaciu (Constanta), pierzand si finala mica in fata partenerei de dublu, Smaranda Corneanu (Iasi) cu 7-5;6-2. La dublu, cele doua s-au oprit in turul 3 desi erau principale favorite. Ceilalţi timişoreni aflaţi în concurs au atins maxim turul 3.
Pentru Nini Dică, Andreea Velcea şi Alessia Ciuca urmează două turnee internaţionale (Ungaria şi Italia).